Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Nelidské zacházení na opavské psychiatrii: Mladá pacientka byla 12 let upoutána k posteli

Psychiatrická léčebna v Opavě.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
Nelidské zacházení

Komise ministerstva zdravotnictví řeší případ mladé ženy, která byla v opavské psychiatrické nemocnici od dětství poutána k lůžku. Komise uvedla, že se jednalo o mučení, v lepším případě o nelidské zacházení. Pacientka byla podle personálu poutána k lůžku dvanáct let. Na případ upozornil server iRozhlas.cz.

Delegace ministerstva zdravotnictví navštívila před čtyřmi lety 18 psychiatrických zařízení v celé republice. Cílem bylo vyhodnotit kvalitu poskytované péče podle kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO).

V Opavě narazil kontrolní tým na případ pacientky s těžkou formou autismu, která byla podle informací personálu kurtována k lůžku 12 let téměř bez přerušení. „Pacientka je přebalována i krmena v kurtech, nemá kontakt s ostatními pacientkami. Personál podle vlastních slov nikdy nevyzkoušel alternativní techniky zvládání ataků agresivity pacientky,“ uvedli kontroloři v oficiálních zprávách, které web iROZHLAS získal, přestože resort jejich existenci opakovaně popíral.

Pacientku nikdo nevyslechl

Omezení pacientky bylo vedeno jako nedobrovolné a byl k němu pravidelně získáván souhlas soudu. Podle získané zprávy ale soud za účelem svého rozhodnutí pacientku nikdy nevyslechl ani ji neviděl. „Zprávy se podařilo z ministerstva jaksi vydobýt. Získal je jeden lidskoprávní aktivista, který o ně dlouhodobě usiloval, a to poté, co na ministerstvo zaslal x žádostí o svobodném přístupu k informacím. Žádal o ně asi půl roku,“ uvedly v rozhovoru pro Český rozhlas redaktorky Anna Košlerová a Jana Karasová.

Kontroloři označili takovou praxi za šokující, i když si pacientka omezení přála z důvodu vlastní ochrany. „Domníváme se, že takovou formu zacházení je nutné kvalifikovat jako mučení, v lepším případě jako nelidské zacházení," uvedli v dokumentu členové kontrolního týmu.

Týrání svěřené osoby

Případ z Opavy prošetřuje policie, a to na základě trestního oznámení od pracovníka NÚDZ Jindřicha Janšíka. „Z mého pohledu se tam jednalo o týrání svěřené osoby, a tím ten případ podléhá oznamovací povinnosti," řekl Českému rozhlasu. Ředitel NUDZ Petr Winkler ČTK sdělil, že podání trestního oznámení na postup nemocnice je čistě soukromou aktivitou Jašíka, který s NÚDZ spolupracuje na částečný úvazek jako regionální specialista destigmatizace v iniciativě Na rovinu. „O této soukromé aktivitě pana Jašíka však nebyl NUDZ vůbec informován, nijak se na ní nepodílí, ani nemá přímou souvislost s prací vykonávanou panem Jašíkem pro NÚDZ,“ upřesnil Winkler a dodal, že zjištění v kauze NÚDZ podle něj nijak nebagatelizuje.

Podle ředitele opavské psychiatrické nemocnice Zdeňka Jiříčka se po několika měsících od kontroly z ministerstva zcela změnil zavedený přístup a již tři roky se u pacientky dlouhodobé kurtace nepoužívají. Snížení počtu kurtací a jiných omezení je podle Jiříčka možné díky lépe proškolenému personálu a postupně se zlepšujícímu technickému stavu budov.

Nápravu situace v zařízení potvrzuje i mluvčí ministerstva zdravotnictví. „Podle dostupných informací je v tomto případě pacientka již několik let bez dlouhodobého omezení pohybu kurtováním,“ sdělil mluvčí resortu Ondřej Jakob serveru iROZHLAS.cz.

Mezinárodní kritika české psychiatrie

V roce 2013 schválilo ministerstvo zdravotnictví plán reformy psychiatrické péče v Česku. Podle ní by měla být většímu podílu pacientů poskytována ambulantní nebo terénní péče a zároveň by měly být psychiatrické nemocnice stavebně upravované tak, aby měly pokoje méně lůžek a samostatná sociální zařízení.

V minulosti čelila česká psychiatrie mezinárodní kritice i za používání klecových a síťových lůžek nebo kurtování pacientů. Ministerstvo vypracovalo metodiku a doporučení pro nezbytně nutné omezování pacientů.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy