Nekompromisní Filip Turek přitvrzuje: Žaloba na prezidenta Pavla je připravena
Čestný prezident Motoristů a poslanec Filip Turek má připravený návrh žaloby kvůli sporu s prezidentem Petrem Pavlem. Prezident si podle něj dobrovolně stoupl do politického boje, když nectí výsledky voleb ani usnesení Sněmovny. Turek při příchodu na jednání koaličních lídrů ve Strakově akademii řekl novinářům, že návrh žaloby dostal vypracovaný od právníků a chce ho probrat s koaličními partnery.
V neděli se v Praze uskutečnily protesty na podporu prezidenta Petra Pavla. Vládní zmocněnec pro Green Deal Filip Turek je dle svých slov nesledoval. Pavel se podle něj stal novým lídrem opozice, která má 40 procent voličů.
Komunikace předsedy Motoristů a ministra zahraničí Petra Macinky s poradcem prezidenta Petrem Kolářem, která minulý týden eskalovala konflikt mezi Hradem a Motoristy, může podle Turka působit tvrdě, nejde ale podle něj o vydírání. Že takové zprávy Macinka vůbec poslal, má Turek za bezproblémové, rozhodně to podle něj nebyla chyba ministra zahraničí. „Pan prezident si dobrovolně stoupl do politického boje,“ konstatoval. Taková diskuse podle něj nemá být zveřejňována.
Návrh žaloby
Filip Turek má navíc dle svých slov připraven návrh žaloby na ochranu osobnosti kvůli sporu s prezidentem. Návrh žaloby dostal vypracovaný od právníků a chce ho probrat s koaličními partnery. „Pan prezident mě obvinil z toho, že jsem dlouhodobě adoroval jeden z nejhorších režimů 20. století. Všichni víme, že to byl černý humor,“ vyjádřil se Turek, jak píší Novinky.
Turka se dotkl dopis, ve kterém Pavel začátkem ledna vyjmenoval důvody, proč se ho rozhodl nejmenovat. Pavel v něm uvedl, že Turek opakovaně prokazoval nedostatek respektu vůči českému právnímu řádu. U Turka je podle prezidenta řada okolností, které hlavně ve svém souhrnu důvodně zpochybňují jeho loajalitu k základním hodnotám ústavního řádu. Turek vzápětí oznámil, že přistoupí k žalobě. Uvedl tehdy, že není jednoduché žalobu správně podat a spor vyhrát. Za prezidenta republiky by se musela omlouvat nejspíš ministryně financí, a pokud by musel zaplatit pokutu, hradil by ji stát, dodal.
Doporučené video: Filip Turek na Národní třídě.
Zaplněná náměstí
Podle odhadů organizátorů na shromáždění v neděli na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze dorazilo 80.000 až 90.000 lidí. Akci svolal spolek Milion chvilek na podporu prezidenta. Za dva týdny chce uspořádat menší shromáždění ve všech obcích, kde se najdou zájemci. Pokud získá milion podpisů pod výzvu Stojíme za prezidentem, naplánuje velkou manifestaci na pražské Letné. Počet podpisů v neděli překročil 600.000.
Impulzem ke svolání demonstrace bylo vystupňování sporu mezi Pavlem a Macinkou kvůli tomu, že hlava státu odmítá jmenovat Turka ministrem. Pavel v úterý oznámil, že mu Macinka zaslal prostřednictvím poradce Koláře zprávy, které hlava státu považuje za pokus o vydírání. Komunikaci Hrad zveřejnil. Macinka svá slova za vydírání nepokládá, neplánuje se omluvit ani odstoupit. Opozice požaduje jeho rezignaci a vyvolala hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu.
Pavel před nedělní demonstrací na svých sociálních sítích poděkoval všem za podporu. „Jednou z velmi pozitivních předností naší země je síla a kvalita občanské společnosti, která se dokáže ve správnou chvíli jasně a srozumitelně postavit za správnou věc. Velmi si vážím všech, kteří nezůstávají lhostejní k tomu, co se kolem nich děje, a cítí svůj díl odpovědnosti za stav naší země. Vážím si všech, kteří jsou připraveni přidat svůj hlas k obraně slušnosti, pravdy, solidarity a respektu jednoho k druhému,“ napsal.
Bobina terčem nechutného podvodu: Kráska je připravena na soudní bitvu
Související články

Turek se vysmál Pavlovi za zveřejnění zpráv od Macinky. Je nevychovaný a přecitlivělý, rýpe do prezidenta

Filip Turek je lidem pro smích. V Survivoru by nevydržel ani den, utahují si z něj a vybírají mu vhodný pořad

GLOSA: Trapná šaráda s kanceláří pro Turka. Motoristé bez respektu obchází vůli prezidenta

Odmítaný Turek se nevzdává: K vedení ministerstva objevil překvapivou kličku


























































