Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Nejznámější tunelář Česka slaví narozeniny. Viktor Kožený okradl Čechy o miliardy, kde se skrývá?

Viktor Kožený
Zdroj: Profimedia.cz
PODVODNÍK

Dnes slaví padesáté deváté narozeniny jedna z ikon divokých devadesátek a nejhledanějších osob v historii Česka. Viktor Kožený - člověk, jehož obličej zná snad každý, kdo si v devadesátých letech zapnul televizi. V Česku vytuneloval několik firem, do kterých obyčejní lidé investovali svoje úspory. Nikdy za to však nebyl potrestán a už skoro dvacet let je v hledáčku policie.

Jeho slavné Harvardské fondy připravily drobné akcionáře o desítky tisíc korun, ve výsledku se z Koženého stal miliardář. Peníze i sebe převedl do daňového ráje na Bahamy a české soudy si s ním už mnoho let nevědí rady. On zatím skupuje nemovitosti po celém světě, například vilu v amerických horách, a zatykače mu zřejmě příliš starostí nedělají. Pátrá po něm česká i americká policie.

Viktor Kožený se narodil do bohaté rodiny žijící v Praze, už v patnácti letech se ale s rodinou přestěhoval do Německa. Do Prahy se vrátil až v roce 1991 a okamžitě se vrhnul na podnikání. Tady totiž probíhá kuponová privatizace a Kožený do ní naskakuje jako do rozjetého vlaku. Slibuje lidem, že když mu svěří své kupony, zajistí jim desetinásobný zisk. Spousta důvěřivých Čechů mu skutečně své peníze svěřila. Byla to osudová chyba.

Život na Bahamách

Viktor Kožený totiž nikdy neměl v úmyslu důvěřivým lidem vydělat, ale pouze obohatit sám sebe. Harvardský holding vytuneloval společně se svým společníkem Borisem Vostrým, kterým okradl akcionáře holdingu o desítky miliard korun. Další zločiny měl podle americké obžaloby spáchat při obdobě kuponové privatizace v Ázerbájdžánu.

Kožený se mezitím přesunul na Bahamy. Tato země má pro něj nespornou výhodu: své občany nevydává ani do Česka, ani do USA. Na pokyn amerických úřadů ho sice několikrát ty bahamské zadržely, ale vždy jej propustily. Přestože je v USA obviněn z úplatkářství velkého rozsahu, pokud si dá Kožený pozor, může se stíhání vyhýbat navždy. V den svých devětapadesátých narozenin tak může být relativně klidný, stejně jako třeba v tomto rozhovoru pro Český rozhlas, kde se o podrobnostech svých činů rozpovídal

Související články

Další články

Nejnovější kauzy