Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Nejkrvavější teroristický útok v Paříži: Prokuratura žádá pro útočníka doživotí!

Teorristický útok v Bataclanu v roce 2015.
Zdroj: Profimedia
Teroristický útok

Francouzská prokuratura žádá pro jediného přeživšího ze strůjců teroristických útoků v Paříži z listopadu 2015, Salaha Abdeslama, doživotní trest bez možnosti propuštění. Výjimečný trest odpovídá podle prokurátorky Camille Hennetierové nesmírné závažnosti činů. Návrhy na doživotní tresty s možností propuštění padly v případě osmi mužů, kteří se různou měrou podíleli na přípravách útoků, při nichž zemřelo 130 lidí. O dění v soudní síni informovala stanice BFM TV.

„Navzdory slovům, navzdory slzám zůstal věrný své ideologii a nebyl schopen projevit lítost,“ uvedla Hennetierová na adresu Salaha Abdeslama. „Vzhledem k nesmírné závažnosti skutečností, z nichž je obviněn, a protože nemůžeme vědět, na kterou stranu se v budoucnu přikloní, žádáme vás o vyměření trestu bez možnosti propuštění,“ dodala.

Kromě Abdeslama se v rozsáhlém procesu ze svých činů zodpovídá dalších 19 obžalovaných. Požadované tresty jsou od pěti let po doživotí a u řady obžalovaných také dočasný nebo trvalý zákaz pobytu ve Francii. Nižší tresty jsou navržené pro muže, kteří se nakonec do atentátů nezapojili nebo měli možnost je zastavit, ale neučinili tak.

Zabili 130 lidí

Francouz marockého původu Abdeslam je jediný přeživší ze skupiny teroristů, kteří 13. listopadu 2015 zaútočili v Paříži na hudební klub Bataclan a na další místa v hlavním městě a na jeho předměstí Saint-Denis. Zabili 130 lidí. Sedm sebevražedných atentátníků zemřelo při útocích, k nimž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Proces začal loni na podzim, čtení rozsudku je zatím v plánu na konec června.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy