Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Nejemotivnější fotografie z osudného 11. září: Hrůza v očích obětí, padající muž či žena obsypaná prachem

Od útoku 11. září uplynulo 23 let.
Zdroj: Koláž eXtra.cz/Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 12 fotografií
Momenty

Od teroristického útoku na "Dvojčata", někdejší budovy Světového obchodního centra (WTC) v samém srdci New Yorku, uběhlo již třiadvacet let. Při tragédii, která neměla obdoby, zemřelo skoro tři tisíce lidí a další tisíce byly zraněny. Z onoho osudného dne vzniklo neskutečné množství fotografií, které dodnes budí silné emoce. Na některé z nich se můžete podívat v galerii. 

Celkem devatenáct teroristů z islamistického hnutí al-Káida 11. září 2001 uneslo čtyři letadla na linkách společností American Airlines a United Airlines. Dvě z nich narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku. Třetí letadlo narazilo do budovy Pentagonu ve Washingtonu, kde sídlí Ministerstvo obrany Spojených států. Čtvrté unesené letadlo se zřítilo u města Shanksville v Pensylvánii poté, co se na palubě vzbouřili pasažéři letadla a snažili se teroristy odzbrojit.

Poté, co jedno z letadel narazilo v 8:46 místního času do severní věže "Dvojčat", měli lidé za to, že se jedná o nehodu. Jenže když do jižní věže vrazilo v 9:03 druhé letadlo, bylo všem jasné, že se jedná o předem plánovaný útok. Během tragédie zemřelo kolem tří tisíc osob a do dnešních dnů se jedná o tragédii, která nemá v moderních dějinách obdoby.

Padající muž

Z onoho osudného dne vzniklo neskutečné množství snímků, které i po letech vzbuzují opravdu silné emoce. Jedním z nich je například „The Falling Man“ (Padající muž, pozn. red.) od fotografa z americké agentury Associated Press Richarda Drewa. Ten zachytil muže, který spadl z jednoho z nejvyšších pater severní věže Světového obchodního centra. Původně měl jít fotit módní přehlídku, ale nakonec ho šéfredaktor přesměroval jinam - vyfotit hrůzy, které se dějí u "Dvojčat".

Ona fotografie byla pořízena v 9:41 hodin. Do současných dní ani není jisté, kdo onen muž vlastně byl, jak píše Esquire. Jeho identifikaci ztížil hlavně fakt, že v budově po nárazu letadel zůstalo mnoho lidí uvězněných a mrtvých - mnoho těl se už nikdy nenašlo. Obecně se udává, že se může jednat buď o Norberta Hernandeze, cukráře v restauraci, která sídlila ve 106. patře, nebo o Jonathana Brileyho, původně třiačtyřicetiletého zvukaře pracujícího v téže budově.

Dust lady a Bush

Další slavnou fotografií je žena tmavé pleti posetá prachem (tzv. Dust lady). Dotyčná je Marcy Border, tehdy osmadvacetiletá úřednice pracující v 81. patře v severní věži Světového obchodního centra. Po útoku začala trpět silnými depresemi, rozešla se s partnerem a ztratila opatrovnictví svých dětí. Později se stala závislou na drogách a alkoholu. Marcy zemřela v roce 2015 na rakovinu, jak psal web The Guardian.

Jednou z nejpamátnějších fotografií je také moment, kdy se tehdejší prezident Spojených států George Bush dozví, že došlo k útokům na "Dvojčata". Toho dne byl Bush zrovna na základní škole, kde poslouchal, jak mu děti předčítají. V tu dobu už věděl o prvním nárazu letadla, jenže se předpokládalo, že šlo o tragickou nehodu. Zanedlouho přišel do třídy šéf Bílého domu Andrew Card a pošeptal mu, že je Amerika pod útokem, přičemž Bush se snažil zachovat absolutní klid. O pár minut později se prezident omluvil a ze třídy odešel.

Na další emotivní snímky z tragického dne se můžete podívat v galerii.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy