Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

Nejděsivější díl Majora Zemana: Byli jsme na místě, kde se odehrála legendární Studna

Dům, který se objevil v epizodě Studna.
Zdroj: koláž eXtra.cz/Jiří Masojídek, se souhlasem ČT/Jaromír Komáre
+ Dalších 11 fotografií
starý zločin

Krimiseriál Třicet případů majora Zemana byl v Československu první slavný svého druhu. Ačkoliv pro mnoho lidí zůstává pomníkem propagandistických komunistických děl, některé jeho díly doslova zlidověly. To se dá říci zejména o epizodě zvané Studna, která je své reálné předloze poměrně věrná. Reflektuje rodinnou tragédii, při které zemřeli staří rodiče a jejich dospělý syn byl svědkem celé vraždy. Major Zeman pak rozplétá složitý scénář něčeho, co se později ukáže jako strašná rodinná tragédie. Na téma případu chystá Nova šestidílný seriál, kde si postavu starého Brůny střihne David Švehlík, jak vyplývá z informací zmíněné televize. Redakce eXtra.cz se vypravila na místo, kde se v roce 1967 daná vražda odehrála.

Studna je asi nejznámější a jeden z nejoblíbenějších dílů jedné z mála normalizačních kriminálek. Jako mnoho dalších ze Zemanových případů, i Studna má původ v reálné kriminální příhodě. Tragédie, při které přišli o život starší manželé Brůnovi a k újmě přijde i jejich syn, jehož údajný pachatel hodí i s mrtvým otcem do studny, zatímco zapálí dům, otřese celou vesnicí u Prahy a major Jan Zeman v podání Vladimíra Brabce se vydává případ řešit. I předloha na tom byla podobně – případ se odehrál ve vesnici Vonoklasy poblíž Černošic. A právě tam se redakce eXtra.cz vydala, aby našla onen dům, kde se vražda odehrála.

Hrůzný čin se nestal přímo ve Vonoklasech, ale v osadní části, která se jmenuje U Kapličky. I tehdy tu bylo jen pár skromných domů, ale i když je už většina z nich po rekonstrukci, rozhodně nečekejte živou vesnici. Za dvě hodiny, které tu trávíme, nepotkáváme téměř nikoho. Zahraniční dělníci, kteří v ulici pracují, samozřejmě o temné minulosti netuší nic.

Kolem domu je pořád zeď

Dům, ve kterém se tragédie v roce 1967 odehrála, je totiž bezpečně rozeznatelný už z dálky. Jako jediný má kolem sebe postavenou zeď z cihel místo plotu. A dříve, právě kvůli podivné rodině, která tu bydlela, byla podstatně větší. V seriálu se jmenovali Brůnovi, v reálu Jelínkovi. Faktem ale je, že měli shodně problémy se sousedy a otec rodiny se chtěl právě vysokou zdí ochránit.


Studnu nový majitel zasypal

Kompletní rekonstrukcí prošel také dům, který při tragédii vyhořel. Zrekonstruoval jej vzdálený příbuzný Jelínkových. "Tady už není nic, jak bylo," řekl před více než deseti lety tehdy sedmdesátník Blesku. "Dům jsem koupil jako spáleniště, byly tu trosky. Postavil jsem ho znova a vlastníma rukama,“ říká muž. „Studna tu už taky není, zasypal jsem ji a stromky vysázel nové. Ty poškozené, s oloupanou kůrou, uschly,“ dodává.

Nakonec dva místní potkáváme. Sotva začínáme mluvit o tom, co mezi pár domky U Kapličky pohledáváme, otáčí se k nám zády se slovy: "Takový tu fakt nepotřebujeme, už dejte pokoj s padesát let starým mordem." Jak to tak vypadá, i po více než půl století zůstává tahle historka něčím, k čemu se místní neradi vrací.

V nově chystaném seriálu hlavní role ztvární například David Švehlík (starý Brůna), dále pak Johana Matoušková (Brůnova žena) a Filip František Červenka (syn Brůnových), jak vyplývá z informací TV Nova.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy