Nejdelší visutý most má první oběť: Muž zkolaboval poté, co přešel stavbu na Dolní Moravě
V rekreační oblasti na Dolní Moravě na Orlickoústecku ve čtvrtek zkolaboval muž středního věku, následně zemřel. ČTK to řekla mluvčí krajské záchranné služby Alena Kisiala. Neštěstí se stalo blízko lávky Sky Bridge 721, nejdelší visutý most na světě je v provozu měsíc. Podle serveru TN.cz muž lávku přešel, pak se mu udělalo špatně.
Muž podle mluvčí zkolaboval, nastala u něj zástava krevního oběhu. Ani po hodinové resuscitaci se nepodařilo záchranářům ho oživit. Na místo hned vyjela horská služba, zdravotníci a vzlétl vrtulník z Hradce Králové. Co způsobilo kolaps, nelze podle mluvčí záchranářů jednoznačně říct. "Může to být spousta faktorů, teplé počasí, onemocnění, kterými muž trpěl," uvedla.
Most je v provozu od 13. května. Za měsíc ho navštívilo 45.000 lidí. Je ve výšce 95 metrů, klene se přes údolí Mlýnského potoka. Je postavený z horského hřebene Slamník na hřeben Chlum. Měří 721 metrů, je tak delší než dosud nejdelší visutá pěší lávka nedaleko města Arouca na sever od Lisabonu. Portugalský most měří 516 metrů.
Most budí kontroverze
Výstavba Sky Bridge stála zhruba 200 milionů korun. Podle generálního ředitele společnosti Sněžník Martina Palána by se investice měla vrátit do deseti let. Vstupné 390 korun pro dospělého na místě či 350 korun při koupi na e-shopu považuje za přiměřené a srovnatelné s obdobnými atrakcemi ve světě. S výhradami veřejnosti nebo ekologických organizací například kvůli narušení rázu krajiny se společnost Sněžník nesetkala.
Středisko neleží v chráněné krajinné oblasti a podle Palána se vše uskutečnilo v souladu s územním plánem i požadavky příslušných institucí. Podle ředitele regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) v Olomouci Michala Servuse je projekt visutého mostu v Dolní Moravě z pohledu ochrany přírody problematický, protože nepříznivě ovlivní ráz krajiny. "Je to samozřejmě objekt, který je z dálky dominantní," řekl ČTK Servus.