Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Nebezpečí v dovolenkových rájích Čechů: Na Gran Canaria jsou žraloci, v Itálii zase ohniví červi

Nebezpečí v dovolenkových rájích Čechů.
Zdroj: Koláž eXtra.cz/Profimedia
Nebezpečí

V oblíbených dovolenkových destinacích Čechů přituhuje. Na ostrově Gran Canaria byly zavřeny některé pláže, protože se blízko pobřeží vyskytli žraloci, konkrétně kladivouni velcí, kteří mohou dorůst až do délky tří metrů, jak píše Daily Mail. V Itálii se zase rozmnožili ohniví červi, kteří mohou být pro lidský organismus extrémně nebezpeční. 

Na španělském ostrově Gran Canaria bylo zavřeno několik známých a vyhledávaných pláží. Podle informací Daily Mail jsou zavřené pláže Melenara, Salinetas či San Augustin. Hlavním důvodem jsou kladivouni velcí, kteří se objevili v blízkosti pobřeží. Když lidé žraloka spatřili ve vodě, okamžitě prchali na pláž a vše si natáčeli na telefony.

Kladivoun může dorůst až do délky pěti metrů, obvykle však vyroste do tří metrů. Nejčastěji se živí bezobratlými živočichy a kostnatými rybami. Pro člověka nebezpečný není, ovšem v minulosti bylo zaznamenáno několik ojedinělých útoků.

Rozmnožení červi

Nebezpečí je také v Itálii, kde se rozmnožili ohniví červi (hermodice ohnivá). Tito masožraví tvorové mohou být pro lidský organismus velmi nebezpeční, a to hlavně kvůli svým jedovatým štětinám. Konkrétně se objevili na plážích v Kalábrii, na Sicílii, ale i na Apulii.

V důsledku oteplování se červi objevili i v Černé Hoře. „Ve štětinách mají štiplavé toxiny, které mohou způsobit otoky kůže, svědění a necitlivost,“ uvedli vědci z Národního institutu oceánografie a experimentální geofyziky, jak jako první napsal Blesk.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy