Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Návrh Pirátů ke změně zdanění benefitů: Může ohrozit fungování trhu práce, stěžují si ekonomové

Ivan Bartoš.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
benefity

V České republice dosahuje zatížení práce včetně daní a odvodů téměř 40 procent, což představuje v porovnání se zeměmi OECD nadprůměrnou hodnotu. V porovnání s Polskem, o kterém se v poslední době začíná mluvit jako o ekonomickém tygrovi Evropy, má náš východní soused výhodnější zatížení o celých pět procent. Zdanění práce je však v Česku kompenzováno přes takzvané zaměstnanecké benefity, které by měly nadprůměrné zdanění de facto vyvažovat. Pro jejich zachování se proto opakovaně vyjadřuje řada odborníků. Mezi nimi je i šéf Hospodářské komory Zdeněk Zajíček (ODS), jak informoval iDnes.cz.

Příkladem společnosti, která benefity vyvažuje nadprůměrné zdanění práce, je například AGC Flat Glass Czech, která podporuje své zaměstnance například finančními příspěvky na lázeňské pobyty. V minulosti opakovaně získala od ministerstva zdravotnictví titul Podnik podporující zdraví zaměstnanců.

„AGC přispívá zaměstnancům na lázeňské pobyty nebo jinak zdraví prospěšné aktivity. Řadu let je to součást naší firemní kultury, jde o funkční systém, který kvitují všechny zúčastněné strany. Stát nám de facto rozmlouvá starost o zdraví našich kolegů,” podotýká manažer společnosti Libor Sehnal.

Peníze se přesunou do zahraničí

V Poslanecké sněmovně se nyní projednává návrh zákona, který by mohl omezit poskytování těchto benefitů. V pátek začne mezi poslanci jeho třetí čtení. Pokud by došlo k jeho schválení, zaměstnanecké benefity by měly roční daňový limit ve výši poloviny průměrné mzdy. Doposud mohli zaměstnavatelé rozhodovat o rozsahu podpory spojené se zdravím, sportem či kulturou dle vlastního uvážení.

Proti návrhu se ohradil například jeden z největších zaměstnavatelů v zemi, mladoboleslavská Škoda Auto. Automobilka aktuálně poskytuje svým zaměstnancům benefity zhruba v rozmezí 40 až 50 tisíc korun. Nově by za stejných podmínek jako dnes bylo možné poskytovat benefity jen za zhruba 20 tisíc, tedy méně než polovinu. Ekonom Petr Frisch v textu pro týdeník Euro upozornil, že změna může vést k přesunu finančních prostředků do zahraničí.

Pro zachování benefitů se podle webu iDnes.cz vyjádřil i Zdeněk Zajíček, prezident Hospodářské komory ČR. Podobný postoj mají i ostatní ekonomičtí partneři státu, mimo jiné Svaz průmyslu a dopravy, Unie zaměstnavatelských svazů nebo Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Zvýšení limitu by mohlo být řešením​

Dalším paradoxem je, že s výše popsaným návrhem přišla Pirátská strana, nejmenší součást vládní pětikoalice. Piráti, historicky spjatí s IT sektorem, tak možná ekonomice uštědří políček, který ucítí mimo jiné právě „ajťáci“.

"Se zrušením daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů přišlo na jaře ministerstvo financí v rámci úsporného balíčku. Následně se diskutovalo o změkčení tohoto opatření, padala řada variant. Shoda nakonec byla na daňovém zvýhodnění všech benefitů do výše poloviny průměrného měsíčního platu, což byl jediný průchozí kompromis za celou koalici," hájí pirátský návrh místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová.

K zachování současného systému benefitů vyzývá i Jaromír Staroba, prezident asociace ABSL, která sdružuje firmy z oboru podnikových a IT služeb zaměstnávající na 160 tisíc zaměstnanců.

Benefity se staly zejména po období covidu nástrojem, jak se postarat o zdraví a pohyb zaměstnanců. Jejich omezení v aktuálně navržené formě by znamenalo, že řada firem od poskytování benefitů v současné výši upustí. Takový posun by byl zaměstnanci vnímán negativně a podepsal by se jak na atmosféře ve firmách, tak i na zdravotní kondici samotných zaměstnanců,“ říká Staroba. Podle něj je zachování současného systému benefitů klíčové pro to, aby Česká republika zůstala konkurenceschopná.

Řešením by vedle zachování současného stavu mohlo být zvýšení navrhovaného limitu na celou průměrnou mzdu místo její poloviny. Navrhuje to i ředitelka personální společnosti ManpowerGroup Česká republika Jaroslava Rezlerová. Poslanci by měli hlasovat hned o několika pozměňovacích návrzích ohledně benefitů. Kabinet Petra Fialy (ODS), který má pohodlnou většinu 108 křesel, avizoval, že je ochoten se s opozicí o rozumných změnách navrženého zákona bavit. Brzy tedy bude jasněji.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy