Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Návrh budovy pražské filharmonie budí rozpaky: Lidé řeší zeleň a otřesy z metra

Bude na místě dost zeleně?
Zdroj: Institut plánování a rozvoje Praha
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
stavba

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group (BIG). Jeho návrh však působí od začátku kromě pozitivních i rozpačité reakce. Lidem vadí především nedostatek zeleně, otázku vyvolává i nedaleký tunel metra a s tím spojené otřesy. "Jsou různé způsoby odizolování. Například vytvoření nezávislosti vlastního sálu na té vnější konstrukci," mírní však obavy pro Blesk architekt a člen komise Josef Pleskot.

Výsledky soutěže na budovu nové filharmonie vyhlásili minulý týden zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská. Tam se na venkovní výstavě mohou zájemci do 30. června s vítězným návrhem seznámit.

Vedení České filharmonie na dotaz ČTK sdělilo, že by po dokončení nové budovy nadále využívalo i své tradiční sídlo v Rudolfinu. Vedoucí provozu České filharmonie Lukáš Duchek uvedl, že díky většímu sálu a modernímu technickému a prostorovému zázemí umožní Vltavská filharmonie uvádět bez jakýchkoli omezení ambiciózní hudební projekty, které dosud v Praze být nemohly.

Kde jsou stromy?

Výstavba nového kulturního centra je součástí proměny lokality Bubny-Zátory, kde se plánuje vznik čtvrti až pro 25 000 lidí. Diskuze o stavbě koncertního sálu v Praze s parametry odpovídajícími potřebám hudebníků i publika se vedou desítky let.

Po odhalení návrhu se o nové stavbě ihned začalo diskutovat. Mnoho komentářů oceňovalo moderní design a proměnu okolí stanice Vltavská, které je nyní nevzhledným místem. Část diskutujících však nebyla s návrhem spokojena. Vadí ji především nedostatek zeleně.

"Z dostupných vizuálů je zřejmé, že se v rámci budovy a jejího okolí směrem k řece počítá především se strukturou zpevněných ploch s absencí zeleně. Ano, je jasné, že technicky není jednoduché překonat převýšení od řeky a zajistit zeleň přímo v zemi, nicméně u projektu za šest miliard by člověk očekával, že ve světle tepelného ostrova města, přehřívání zpevněných ploch a také klimatických strategií magistrátu se udělá maximum pro stín, stromy, keře a tím pro pohodu uživatelů exteriérů místa. Na vizuálech ale člověk vidí opak. A přitom jsem možná bláhově očekával, že v roce 2022 budou komplexní klimaticko-adaptační opatření základním fundamentem projektu, a ne popelkou někde v koutě. Stavba za veřejné peníze má přitom jít přece příkladem," napsal ve svém textu pro Deník Referendum radní Prahy 7 pro dopravu Ondřej Mirovský (Zelení).

Hluk z metra nevadí

Otázky vzbuzuje také fakt, že budova filharmonie, která je ze své podstaty citlivá na kvalitní přenos zvuků, bude stát nad tunelem metra. "Každý soutěžící předestíral nějaký návrh, jak to udělat. Jsou různé způsoby odizolování. Kupříkladu vytvoření nezávislosti vlastního sálu na té vnější konstrukci," vyvrátil však pochyby pro deník Blesk architekt a člen poroty soutěže Josef Pleskot.

Ten odráží i kritiku ohledně nedostatku zeleně. "Je to zeleň velkoměstského charakteru, to znamená, že to nejsou žádné záhonky, zahrádky a podobně. Před sluncem, deštěm a nepohodou mají architekti střechy velmi vytažené, takže vrhají i stín," dodal architekt.

"Vltavská filharmonie se v podání dánského studia BIG stane pulzujícím centrem života na Vltavské – směrem na východ od budovy se bude rozprostírat nový městský park, jižní strana otevře přístup k vodě, na západní straně vznikne náměstí a na sever se naskytne pohled na novou městskou část Bubny-Zátory. Budova samotná bude zájemcům přístupná ze všech směrů a úrovní," uvedl Michal Sedláček, předseda poroty soutěže.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy