Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Ministr Válek chce ve zdravotnictví obnovit poplatky. Lidé chodí na urgentní příjem zbytečně, argumentuje

Vlastimil Válek je uznávaným lékařem.
Zdroj: Profimedia
zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se nejspíš rozhodl vydat cestou jednoho ze svých předchůdců Tomáše Julínka (ODS). Podle současného šéfa resortu by si totiž lidé na urgentních příjmech měli připlácet. "Regulace na urgentních příjmech je potřeba, řada lidí tam chodí zbytečně," řekl Válek pro iDnes.cz. Předchozí snahy o zavedení poplatků ve zdravotnictví přitom tvrdě narazily.

Lidé podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) zneužívají urgentní příjmy nemocnic. Chce proto zavést regulační poplatky, řekl pro iDnes.cz. Poplatek by mohli hradit například pacienti, kteří nejdou nejprve k praktickému lékaři, ale rovnou do zdravotnického zařízení. Konkrétní návrhy ministr očekává od Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Válek: Řada lidí chodí na urgentní příjmy zbytečně

Lidé v současnosti platí za využití lékařské a zubní pohotovostní služby 90 korun. Vedle pohotovostí ale v Česku fungují také urgentní příjmy zdravotnických zařízení, které lidé podle Válka nadužívají. "Regulace na urgentních příjmech je potřeba, řada lidí tam chodí zbytečně," řekl Válek.

Za nepřijatelné ministr považuje, aby o tom, kdo by má platit, rozhodovali lékaři na příjmu. "Musela by být předem jasná definice, zda z toho budou osvobozeni lidé, kteří přijedou sanitkou," uvedl Válek. Na urgentní příjem přitom z většiny vozí pacienty právě sanitní služby.

Návštěva praktických lékařů by podle Válka zpoplatněna být neměla. "Spíš si dokážu představit to, že pacient zaplatí za to, že nejde nejdřív k praktikovi, ale přímo do zdravotnického zařízení," uvedl ministr. Poukázal na to, že dostupnost praktiků není všude stejná, a proto by bylo nekorektní trestat člověka, který ho nemá, za to, že jde rovnou do nemocnice.

Boj o poplatky vyhrál ČSSD volby

Češi začali platit regulační poplatky v lednu 2008 - u lékaře a za položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 Kč a za pohotovost 90 korun. Jejich zavedení prosadil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Jeho krok tehdy vyvolal velkou kontroverzi a ČSSD na tomto tématu dokonce ve stejném roce vyhrála krajské a senátní volby se slibem, že poplatky zruší.

Zvýšení poplatků za denní pobyt v nemocnici i pokuty za nevybírání regulačních poplatků navíc zrušil v roce 2013 Ústavní soud, který zároveň zrušil i rozdělení zdravotní péče na standardní a nadstandardní, což nyní opětovně prosazuje i Válek.

Jednotlivé poplatky se pak časem měnily a zanikaly. Naposled od ledna 2015 zanikla povinnost třicetikorunových poplatků v ambulancích a lékárnách. Zůstal jen poplatek 90 korun na pohotovosti.

Někteří lékaři, zejména gynekologové či zubaři, přesto od pacientů vybírají peníze i za zákroky hrazené zdravotními pojišťovnami. Podle Válka by právě pojišťovny měly takové případy řešit. "Děje se spousta věcí, které jsou nelegální. A ten, kdo takovou činnost provozuje, by měl být stíhaný," řekl ministr ve čtvrtek serveru Deník N.

Podle Válkova názoru není vybírání poplatků za výkony placené pojišťovnami v Česku plošným jevem. Takové případy označil za jakousi daň za demokracii. "Kdybychom měli diktaturu, tak osvícený diktátor půjde a lékaře, kteří porušují zákony a vybírají nějaké nelegální poplatky, by zavřel," řekl Válek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy