Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Násilné nepokoje ve Švédsku kvůli pálení koránu rostou: Migranti zapalují auta, policisté sahají po zbraních

Demonstrace ve Švédsku.
Zdroj: Twitter Dispatches of the Lotus Eaters
Demonstrace

Demonstrace ve Švédsku, které začaly minulý týden, se postupně stupňují. Rasmus Paludan, šéf dánské strany Stram Kurs (Tvrdý směr), požaduje zákaz islámu a na mítincích plánoval pálit korán. Šéf švédské bezpečnostní služby Anders Thornberg uvedl, že nikdy neviděl takové násilné nepokoje, jak upozornil iDnes.

Násilné nepokoje ve Švédsku pokračují, a to hlavně proti místním bezpečnostním složkám. V zemi totiž pořádají představitelé dánské nacionální pravice mítinky a jedním z jejich cílů je pálit korán. Migranti se proto rozhodli vzbouřit, zapalovali auta, rozhazovali odpadky a po policistech házeli kameny, jak informoval iDnes.

Mezi policejními veliteli nyní panují obavy, že byly nepokoje namířené přímo proti švédské policii. Tamní úřady uvedly, že bylo zraněno šestadvacet policistů, čtrnáct civilistů a více než dvacet vozů bylo zničeno. Policie zadržela čtyřicet lidí.

Paludan chtěl pálit korán

Demonstrace začaly ve čtvrtek a postupně se rozšířily do několika měst a výjimkou nebyl ani Stockholm. Ve švédských ulicích o víkendu hořela auta, ve čtvrti Rosengård v Malmö zapálili protestující základní školu, informoval web Echo24. Šéf švédské bezpečnostní služby Anders Thornberg prozradil, že nikdy neviděl takové násilné nepokoje. Strážníci se v některých momentech museli uchýlit k použití zbraní na svou sebeobranu. Policisté čelili útokům kameny a zápalnými láhvemi.

Nepokoje souvisejí se shromážděním Rasmuse Paludana, což je šéf dánské strany Stram Kurs, která požaduje zákaz islámu. Na mítincích chtěl Paludan pálit korán. Setkání se vždy záměrně konají blízko čtvrtí, v nichž žije veliké množství imigrantů. Muslimové berou ničení nebo jakékoliv špatné zacházení s koránem jako těžkou urážku islámu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy