Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Na vlastní kůži v Rusy ostřelovaném Charkově. Řev sirén, exploze z raket a pak hrobové ticho

Válka na Ukrajině: Na vlastní kůži v Rusy ostřelovaném Charkově. Řev sirén, exploze z raket a pak hrobové ticho
Zdroj: koláž eXtra.cz/Jiří Masojídek/Profimedia.cz
+ Dalších 63 fotografií
válka

Obyvatelé Charkova žijí už dva roky pod nepředstavitelným tlakem. Poté, co se Rusové na začátku války neúspěšně pokoušeli město dobýt, ho pravidelně ostřelují. Jejich cílem jsou často civilní sídliště, fabriky a také sklady obilí, které zásobují více než milionovou metropoli. K takovému útoku došlo i v neděli před půlnocí, tedy v době, kdy byli ve městě i reportéři eXtra.cz. Na vlastní kůži tak poznali, jaké to je, když Charkovem otřásají masivní exploze.

Ruská armáda nenechá Charkov ani na chvilku vydechnout. Metropoli, která měla před válkou na Ukrajině přibližně 1,5 milionu obyvatel, ostřeluje prakticky každý den, a to i proto, že je pro ně velmi snadným cílem. Město totiž od ruského Bělgorodu, v němž mají okupanti jednu z největších leteckých základen poblíž hranic s Ukrajinou, dělí jen asi 80 kilometrů. Charkovem tak po celý den zní sirény, které varují před vzdušnými útoky.

Jen pro představu – v neděli, kdy jsme se ve městě nacházeli, se poplašný systém rozezněl během 24 hodin hned dvanáctkrát. Výstraha před útoky byla v platnosti dohromady dlouhých dvanáct hodin. Ne pokaždé rakety či drony Charkov zasáhnou. Někdy najdou svůj cíl v rozlehlém okolí metropole, jindy se je podaří sestřelit. V neděli tomu tak ale nebylo.

Exploze rozechvěly domy na míle daleko

Bylo 23:01, když se opět rozezněl nepříjemný zvuk sirén. V té době jsme zrovna psali články z našich cest k východní frontě. Protože výstraha před vzdušnými nálety platila v neděli po dlouhých dvanáct hodin, logicky je nemůžeme, stejně jako ostatní lidé, celé strávit v krytu. Zůstali jsme tedy na pokoji a pokračovali v práci, když nás vyrušilo nepříjemné, tupé zadunění. První exploze přišla dříve, než utichla siréna. Kdyby mělo jít o útok na obytný dům a jeho obyvatelé se snažili dostat do krytu, neměli by šanci to stihnout.

Krátce po první explozi přišla druhá. Ačkoli od nás byla poměrně daleko, byla jasně slyšet i přes stěny. Dokonce jsme cítili mírné zachvění. Přes okno jsme pak viděli další, třetí explozi, avšak na nebi. Jednu z raket se podařilo zneškodnit před jejím dopadem. O pár sekund později přišel čtvrtý a už poslední výbuch. Pak už následovalo hrobové ticho.

Rakety mířily na skladiště i civilní cíle

Prakticky okamžitě jsme se z místních komunikačních kanálů dozvěděli, že šlo o rakety s300, vypálené z asi 80 kilometrů vzdáleného ruského Bělgorodu. Právě tam mají okupanti jednu z největších základen na svém území poblíž hranic, ze které ostřelují celý severovýchod napadené Ukrajiny. A především Charkov. Ten je po Kyjevu druhým největším městem Ukrajiny.

V neděli zasáhly rakety "pouze" sklady obilí, umístěné přes ulici od velkého sídliště. Naštěstí nebyl nikdo zraněn. To samé se nedá říci o Čuhujivu, městě, které leží pár kilometrů od Charkova. V něm drony Shahed zasáhly tři rodinné domy. Jejich obyvatelé měli štěstí v neštěstí. Utrpěli četná zranění, ale přežili.

Rusové pravidelně ostřelují sídliště Saltivka

Přestože Kreml od začátku války na Ukrajině tvrdí, že neútočí na civilní, ale pouze na vojenské a strategické cíle, právě třeba zrovna Charkov usvědčuje ruské velení ze lži. Město bylo za poslední dva roky terčem nespočtu útoků, nejvíc pak utrpělo obří sídliště Saltivka, v němž před válkou žilo přibližně 500 tisíc obyvatel.

Reportéři eXtra.cz na Ukrajině

Náš tým zpravodajů se opět vydal na Ukrajinu, kde již téměř dva roky zuří válka. Fotoreportér Jiří Masojídek a reportér Jiří Charvát během své cesty navštíví Kyjev, Dnipro a Charkov. Zmapují každodenní život místních, dopady ruské agrese na zmíněná města a celkovou atmosféru.

Všechny články najdete zde.

Rusové na sídlišti zničili stovky paneláků, které jsou neobyvatelné. A přestože ve zbylých domech stále žijí lidé, okupanti na ně s takřka železnou pravidelností útočí dosud. Například 23. ledna letošního roku prakticky kompletně zničili jeden z paneláků. V troskách sutin, které se ještě stále uklízejí, zemřelo jedenáct lidí. Není tak divu, že se část rozlehlé čtvrti proměnila v sídliště duchů, o čemž jsme sami přesvědčili. A je velmi pravděpodobné, že vybombardovaných domů bude s každým měsícem války přibývat.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy