Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Na Ukrajinu dopadají Putinovy rakety, česká vláda přesto míří do Kyjeva. Expert okomentoval rizika

Vláda Petra Fialy: Chystá se do Kyjeva, kam dopadaly rakety
Zdroj: Profimedia.cz/Koláž Extra.cz
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
podpora ukrajiny

Čeští ministři se v Kyjevě 31. října zúčastní společného zasedání s ukrajinskou vládou, jednat budou o dopadech ruské agrese i obnově Ukrajiny. Na Kyjev přitom před nedávnem dopadly ruské rakety, které zabily několik lidí. "Jedná se do určité míry o riskantní, ale na druhou stranu velmi odvážný a ambiciózní krok," hodnotí pro eXtra.cz analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček.

Do Kyjeva by měla odjet zhruba polovina členů kabinetu podle toho, na jaké agendě se při přípravě setkání politici dohodnou. V podobném formátu a počtu jedná pravidelně česká vláda s partnery z Polska, Slovenska a Izraele. Do Kyjeva pojedou ministři během českého předsednictví EU.

Analytik: Je to gesto, že se Češi nebojí

"Společným zasedáním české a ukrajinské vlády navážeme na konzultace, které jsme premiér a já vedli během našich návštěv v Kyjevě. Během jednání budeme řešit zapojení českých nevládních organizací a firem do poválečné obnovy Ukrajiny i podporu země při integraci do EU," sdělil ve vyjádření pro ČTK ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Na Kyjev a další ukrajinská města přitom minulý týden dopadaly Ruskem vypálené rakety. Ty zabily několik desítek lidí a spoustu dalších zranily. Je v tomto kontextu česká vládní výprava do ukrajinského hlavního města bezpečná? "Jedná se do určité míry o riskantní, ale na druhou stranu i o velmi odvážný a ambiciózní krok. Po celou dobu, od začátku nové fáze ruské války proti Ukrajině, zůstávají členové ukrajinské vlády a nejvyššího vedení země v Kyjevě," ​komentuje výjezd pro eXtra.cz analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček.

"V posledních dnech se po dlouhé době situace v samotném Kyjevě opět vyhrotila, když předtím několik měsíců zůstávala velmi stabilní. Jakkoli se tedy teď situace možná v určitém smyslu mění, společné zasedání české a ukrajinské vlády je dobrým nápadem a jasným gestem, že se ani Češi nebojí a jasně podporují Ukrajinu, a to i ve velmi praktickém a symbolickém kontaktu," dodává Havlíček.

Hilšer: Ukrajinci vědí dobře, co si mohou dovolit

Souhlasí s ním i senátor Marek Hilšer, který se nedávno vrátil ze své návštěvy východní Ukrajiny. "Určitě je to dobrý krok, naše pomoc je tam vnímaná velmi pozitivně a až Ukrajina zvítězí, bude se jednat o její obnově. Je důležité, aby se ta země více a více přibližovala západním standardům, a proto je potřeba jim pomáhat a jednat s nimi. Z tohoto pohledu je to přínosné," řekl Hilšer pro eXtra.cz.

Za velký risk to nepovažuje. "Oni vědí dobře, co si mohou dovolit z hlediska bezpečnosti, protože tu situaci znají. To, co se odehrálo v těchto dnech, bylo trochu atypické, to neprobíhá každý den," okomentoval Hilšer bezpečnostní situaci na místě po několika ruských útocích.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy