Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Na Slovensku řádí medvědi: Za pouhých 24 hodin napadli tři lidi, šelmy se přestaly bát

Medvědi na Slovensku: Útočí ve velkém, politici bijí na poplach
Zdroj: Pixabay.com
Předchozí Další
ÚTOKY MEDVĚDŮ

Tři útoky medvěda na člověka v rozmezí 24 hodin vyděsily Slovensko. Počet incidentů za jediný den tak překonal čísla běžná dříve za celý rok. Lidé popisují, že se šelmy přestaly bát a bezostyšně se vydávají k lidským obydlím. Politici vyzývají k odstřelu stovek chráněných šelem, odborníci však varují před hysterií. O incidentech informoval například web teraz.sk.

Dva z červencových případů se odehrály v Žilinském kraji. Medvědice nejprve vyrazila z hustého křoví proti muži poblíž Sučan u Martina, když venčil psa. Muž se ubránil, když po medvědici několikrát vystřelil ze své pistole. Druhý útok zažil běžec nedaleko Liptovského Hrádku, následně musel vyhledat v nemocnici ošetření, když mu šelma poranila rameno a způsobila otevřenou ránu na lýtku, informoval web teraz.sk. Třetí incident se odehrál na jihu Slovenska, kde u obce Drienovo medvěd zaútočil na lesního dělníka, který se měl také ubránit s pomocí zbraně.

Trojice červencových útoků medvědů tedy za pouhý den vyrovnala statistiku z předminulého roku, kdy medvědi zaútočili rovněž celkem v osmi případech a ve Velké Fatře po incidentu přišel jeden člověk o život. Vloni pak Slováci za celý rok napočítali devět případů. Veřejnost v reakci sdílí videa a fotografie zachycující setkání s chráněnými šelmami v přírodě, na vesnicích, ale dokonce i ve městech. Lidé tvrdí, že se jich medvědi nebojí, předloni měl jeden vejít do hotelu ve Vysokých Tatrách.

Politici chtějí medvědí krev

Z medvědů se náhle stalo jedno z hlavních politických témat na Slovensku, k problematice se vyjádřila prezidentka Zuzana Čaputová, ale i premiér Ľudovít Ódor, ministři i poslanci. Většina stran ve slovenském parlamentu by medvědy chtěla začít střílet. Rozhodovat o problému nicméně bude nejspíše až další vláda. Slovensko volby čekají v září a z útoků medvědů se stává jedno z jejich hlavních témat.

„Nepovažuji za správné tento problém - a zejména ztrátu plachosti medvědů - podceňovat ani ignorovat,“ prohlásila slovenská prezidentka Čaputová. „Jsou lidé, kteří se (kvůli medvědům) bojí chodit do práce a sportovci do lesa, způsobuje to problémy zemědělcům i chovatelům ovcí,“ prohlásil ministr životního prostředí Milan Chrenko, jak uvádí web Pravda.sk. Předseda Národní rady Boris Kollár se vyjádřil velmi radikálně, když by stavy medvědů snížil o stovky, podobného názoru jsou pak i bývalí premiéři Robert Fico a Peter Pellegrini.

Za útoky mohou zásahy lidí do přírody, tvrdí vědci

Politikům ovšem oponují odborníci. „Je naprosto neuvěřitelné, jaká hysterie se spustila okolo medvědů. Přitom ji šíří lidé, kteří o nich nevědí vůbec nic," řekl pro výše zmíněný web Michal Haring, zoolog a bývalý šéf zásahového týmu pro medvěda hnědého. Nárůst útoků ze tří ročně, jak bylo obvyklé na přelomu milénia, na nynějších osm nepovažuje Haring za významný.

Odborníci rozporují i představu, že by měli medvědi být přemnožení, jejich populace má naopak být dlouhodobě stabilní. V současnou dobu jich na Slovensku žije 1 056, před osmi lety přitom experti z Technické univerzity ve Zvolenu došli k číslu 1 214. Dle vědců útoky šelem souvisí se změnou chování, způsobenou zásahy člověka do jejich prostředí.

„Nezabezpečené kontejnery, návnady u posedů, pěstování kukuřice v podhorských oblastech či urbanizace přírodního prostředí zapříčinily, že se medvědi zdržují ve větší blízkosti lidských obydlí a ztrácejí plachost,“ shrnoval příčiny ředitel slovenské Státní ochrany přírody Dušan Karaska.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy