Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Na setkání s komunisty v Třeboni jejich příznivci bili diváky i novináře, Kateřina Konečná jen přihlížela

Kateřina Konečná měla mítink v Třeboni, výtržníci napadali diváky i novináře. Pořadatelé nezasáhli
Zdroj: eXtra.cz - Jiří Masojídek
+ Dalších 15 fotografií
REPORTÁŽ

Mělo to být klidné setkání komunistů s voliči v Třeboni, kvůli jejich příznivcům se ale neobešlo bez policejní asistence. Jejich sympatizanti totiž začali napadat lidi, kteří na setkání přišli s protikomunistickými transparenty, a dokonce i ty, kteří si jejich jednání natáčeli na mobilní telefon, mezi nimi i redaktory eXtra.cz. Jeden z mužů skončil v nemocnici poté, co přímo před zraky reportéra eXtra.cz napadl mladou ženu pěstmi a ta se bránila.

V jihočeské Třeboni se komunistům příliš nedaří. V asi desetitisícovém městě, kde mají naprostou převahu strany s pravicovým programem, je při posledních parlamentních volbách volilo méně než dvě stě lidí. Jejich příznivci se tam nyní rozhodli uspořádat setkání s předsedkyní strany Kateřinou Konečnou. To se ale neobešlo bez násilí, když skupina mužů začala přímo na setkání napadat nejdříve lidi, kteří vytáhli protikomunistické transparenty, a pak i novináře, kteří se snažili potyčky dokumentovat. Jeden z agresorů nakonec skončil v nemocnici.

Klidný začátek

Na začátku akce nic nenasvědčovalo tomu, že se na třeboňské pláži za pár desítek minut budou odehrávat vyhrocené okamžiky, které bude muset řešit policie. Setkání s Kateřinou Konečnou, které uspořádali místní zástupci KSČM, mělo všechno, co podobná setkání mají mít. Kiosek na pláži s vychlazeným pivem, univerzálního hudebníka za klávesami, který za vlastního doprovodu zpívá staré hity, i levné uzeniny, na jejichž opékání lákala pozvánka.

Konečná tepala vládu

Na scénu přichází uvolněná Kateřina Konečná v modrých šatech a okamžitě roztáčí kampaň na plné obrátky. Nejhorší vláda v historii Česka, fetující brněnští politici, zkorumpované politické strany – samozřejmě až na komunisty. Rámcová smlouva, která řešila zajištění amerických jednotek v Česku, nikoli jejich přítomnost v naší zemi, z nás podle Konečné v podstatě udělala vazaly Spojených států. Zatímco mluví, její mladí příznivci kolem kiosku, kde vystupuje, rozvěšují české vlajky a také vlajky komunistické strany. Trochu nešťastně a symbolicky je umisťují do koše.

Tepe také armádní nákupy, zbraně jsou podle ní naprosto k ničemu, o několik minut později si ale notuje s myslivci, když obviňuje vládu, že odzbrojuje lidi. Do této chvíle si nevšímáme čehokoli jiného, než jsme od Konečné viděli a slyšeli například na odborářské demonstraci, kde s úsměvem vystupovala spolu s Andrejem Babišem, který představuje většinu věcí, jež kritizuje.

Bezdůvodná agrese

Z letargie nás vytrhává scéna, kdy si všímáme, že asi sedmdesátiletý muž, který šel kolem, vytahuje transparent s protikomunistickým heslem. Nikoho neprovokuje, pouze tiše stojí. Okamžitě k němu přistupuje svalnatý muž v upnutém tričku a začíná do něj strkat. Jako novináři přirozeně začínáme incidentu věnovat pozornost, jedna z žen si nastalou situaci natáčí na mobilní telefon. To ale rozčiluje dalšího muže, který k ní přistupuje. Drobné ženě nejdříve vytrhává telefon z ruky, a když se jej žena snaží dostat zpět, dostává úder do obličeje. Muž v útoku pokračuje a žena volí poslední možnost obrany – sklenici, kterou má v tu chvíli v ruce. Ta se rozbíjí o mužovu hlavu a způsobuje mu malé tržné zranění.

Situace se po mužově útoku vyhrocuje. Na scénu nastupují mladíci, kteří začínají agresivní výpady nejen na dívku, ale i na nás, zřejmě proto, že jsme vybaveni velkým foťákem. Schytáváme od nich několik menších ran a výhrůžek likvidací a jsme v podstatě nuceni z areálu za neustálých útoků utéct. Pořádek obnoví až policie, kterou na místo přivoláváme my i muž s tržnou ránou na tváři. Toho s lehkým zraněním odváží záchranka.

Reakce pořadatelů či Kateřiny Konečné? Nulová. Nikdo ze svolavatelů akce neprojevil o konflikt jakýkoli zájem a muži, kteří bezdůvodně útočili jak na obyčejné lidi, tak na novináře, měli volné pole působnosti. Kdyby si štáb eXtra.cz nezavolal na pomoc policii, jistě bychom neskončili jen s pár údery v obličeji. Nejdříve jsme se domnívali, že jde podle urostlých těl o najatou ochranku, ale od policie se následně dovídáme, že šlo o obyčejné návštěvníky, někdy dokonce zaměstnance kiosku. Jakákoli agrese či vyhazování z místa, kde se konal veřejný mítink, nebyla absolutně na místě. Podle informací eXtra.cz mají někteří z nich poměrně bohatou trestní minulost.

Komunistický mítink pak bez jakéhokoli přerušení probíhal dál za zavřenými dveřmi a "nepohodlní" protestující občané ani reportér eXtra.cz už nebyli na místo vpuštěni. Jihočeská police celý incident řeší jako přestupek. Redakce eXtra.cz zkontaktovala všechny účastníky konfliktu a jejich reakce na vyhrocenou situaci přinese v dalším článku.

Související články

Další články