Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Na dezinformátora Čermáka vydali mezinárodní zatykač. Mohl by prý utéct za Putinem

Tomáš Čermák.
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
HLEDANÁ OSOBA

Aktivista Tomáš Čermák má pořádný problém. Muž, který jako první v historii země dostal nepodmíněný trest za podněcování k teroristickému činu, se vyhýbá nástupu do vězení. Dezinformátora už několik dnů hledá policie, nyní podle webu Novinky.cz vydala i mezinárodní zatykač. Podle některých informací by se údajně Čermák mohl pokusit utéct do Ruska.

V policejním pátrání je Čermák od minulého úterý, kdy nenastoupil k výkonu trestu. Dezinformátor je stále dohledatelný v policejní databázi hledaných osob. Čermák se vyhýbá nástupu do vězení, kam ho soud poslal na 5,5 roku. Podle Novinek, které na mezinárodní zatykač upozornily, měl doma plán cesty do Ruska. "Jsou indicie, že by se mohl ukrývat v cizině," řekl serveru soudce Tomáš Bouček. Podle něj je na Čermáka vydán jeden zatykač pro Evropskou unii a jeden mimo ni.

Šestatřicetiletý Čermák z Holýšova na jižním Plzeňsku se stal minulý měsíc vůbec prvním člověkem v Česku, kterého justice pravomocně poslala do vězení za podněcování ke spáchání teroristického trestného činu. Loni v únoru se v živém vysílání na sociální síti Facebook vymezoval vůči novele pandemického zákona a vyzýval k tomu, aby lidi vzali podle něj neúnosnou situaci do svých rukou.

Vyzýval k likvidaci senátorů

Diváky půlhodinového videa vyzýval k aktivnímu odporu proti přijetí novely, k převzetí moci, k vypálení Senátu i k vymanění České republiky ze struktur EU a NATO. Za hlavní cíl násilí označil zejména senátory, poslance a členy vlády. Mimo jiné podle ČTK prohlásil "musíme těm dobytkům zatnout tipec" a "vyneseme je za rypáky a naházíme je do řeky a zbavíme se jich jednou provždy".

K odvolacímu zasedání Čermáka přišla podpořit asi stovka lidí, kteří s rozhodnutím soudců vyjadřovali nesouhlas pískotem a voláním "hanba". Čermák se hájil tím, že byl opoziční aktivista a že o násilí ve videu hovořil spíše v nadsázce.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy