Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Na covid jsme úplně zapomněli, může nás to dohnat, říká Kubek. Nařídil by povinné roušky v MHD

Koronavirus podle Milana Kubka sílí: Nařídil by povinné roušky
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

Ačkoliv se může zdát, že covid zmizel, není tomu tak. Jak říká v rozhovoru pro eXtra.cz prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek, koronavirus pouze zastínila válka na Ukrajině a energetická krize. 7denní průměr nakažených totiž v uplynulém týdnu činí 2122 lidí a řada indikátorů nasvědčuje tomu, že Česko má před sebou další tuhou zimu. Kubek totiž kromě covidu očekává i návrat chřipky, která na dva roky vymizela. "Roušky by se měly vrátit minimálně do veřejné dopravy a zdravotnických zařízení," myslí si prezident ČLK.

V posledních dvou letech přelom září a října, respektive příchod podzimu, znamenal návrat koronavirové epidemie. Čekáte, že to po relativně klidném létu nastane i letos?

Ono to tak klidné nebylo. Prožili jsme totiž léto s covidem, což nikdo nečekal, protože v uplynulých dvou letech byl vždy o prázdninách klid. Letos tomu tak nebylo, uprostřed prázdnin jsme měli v nemocnici přes 1300 pacientů, umíralo nám denně 25 lidí. Přispívaly k tomu vysoce nakažlivé mutace i to, že se nedodržovala vůbec žádná epidemiologická opatření.

Naznačujete tedy, že nás čeká opět náročná zima?

Obávám se toho. Nyní plynule přecházíme do podzimní vlny vyvolané tím, že se zahájila školní docházka, lidé se vrátili z dovolených a zhoršilo se počasí. Uvidíme, jak ta podzimní vlna bude vypadat. Do značně míry to má v rukách každý z nás, protože pokud se lidé nechají přeočkovat, případně naočkovat, tak ten průběh epidemie bude mírnější. On totiž není jen problém v tom, že bychom měli v nemocnicích tisíce nemocných, ale také v tom, že lidé nebudou chodit do práce a ekonomické ztráty se budou opět šplhat do nebeských výšin.

Je podle vás na místě uvažovat o plošných nařízeních?

Bohužel si myslím, že lidé berou epidemii na lehkou váhu a nikdo doporučení ministerstva nedodržuje. Proto je podle mého názoru na stole otázka, že by se měly roušky minimálně v městské dopravě a zdravotnických zařízeních opět stát povinnými. Když je to dobrovolné, tak to lidé nerespektují.

Koronavirus v uplynulých dvou letech pravidelně plnil sdělovací prostředky, nyní tomu tak ale není. Čím si to vysvětlujete?

To je přirozené, když něco trvá dva a půl roku, tak těžko udržíte stálou pozornost. V únoru vypukla válka na Ukrajině a najednou ze všech sdělovacích prostředků koronavirus zmizel, jako by se po něm slehla zem. Ve skutečnosti tomu tak ale nebylo a není. Do toho se teď přidala energetická krize a inflace, která taktéž poutá pozornost veřejnosti. I kvůli tomu přehlížíme problém, který tu máme.

Může zhoršit průběh epidemie i příliv uprchlíků z Ukrajiny, u nichž není jasné, zda jsou očkovaní či nikoli?

Myslím, že uprchlíci na to vliv nemají. Mnohem větší význam na to má fakt, že už jen existuje velké množství Čechů, kteří vůbec nejsou naočkovaní. Většina osob ve zranitelném věku pak naočkovaná je, ale ty protilátky už mohou být oslabené, jelikož od vakcinace utekla dlouhá doba. Kdo byl očkovaný naposledy před rokem, musí počítat s tím, že jeho protilátky budou výrazně nižší.

Doporučujete tedy opětovné přeočkování...

Ano, je důležité, aby se lidé nechali naočkovat pokud možno dřív, než se epidemie rozjede. Musíme počítat i s tím, že přijde epidemie chřipky, kterou jsme tu takřka dva roky neměli, protože jsme dodržovali přísná hygienická opatření. O to závažnější dopad by letos chřipka mohla mít, pokud se nebudou dodržovat opatření. Imunita za tu dobu výrazně klesla, takže jak doporučuji očkovat proti covidu, tak i proti chřipce, ale samozřejmě s dostatečným odstupem, aby nešlo o velkou zátěž pro organismus.

Zatímco v předchozích letech šla státní očkovací kampaň vidět na každém kroku, tentokrát mám dojem, že jsem o ni takřka ani nezavadil. Máte podobný pocit?

Mám, ta kampaň je čistě virtuální, respektive je v plánech ministerstva zdravotnictví, ale reálně jsem žádnou nezaznamenal. Ministerstvo neustále odkládá její spuštění, tedy pokud už se tak nestalo a neprobíhá v naprosté anonymitě. Veřejně ale nic vidět není a my jako Česká lékařská komora máme jen omezené prostředky, abychom s tím něco dělali. Minulý týden jsme suplovali ministerstvo tím, že jsme například uspořádali velkou konferenci o covidu a byla on-line dostupná, kdy ji přes internet sledovalo přes 3000 lékařů. Cílem konference bylo zvýšit povědomí o aktuálních možnostech léčby, diagnostiky a především prevence, tedy očkování. Ale to je samozřejmě málo.

Je v silách prezidenta ČLK urgovat ministerstvo zdravotnictví, aby v očkovací kampani přidalo?

Už mi to připomíná takové pověstné házení hrachu na stěnu. My se s panem ministrem Vlastimilem Válkem zásadně lišíme v názoru na to, jak velkou závažnost covidu přikládáme. On to nebere tak vážně, jako to beru já, možná proto, že já jsem zažil ty nejhorší vlny ve funkci prezidenta ČLK, zatímco on byl tehdy opozičním poslancem, který si mohl vesele kritizovat a nenesl žádnou zodpovědnost.

Já být ministrem zdravotnictví, tak bych postupoval určitě opatrně, myslím, že tu není hrdinství na místě. My jsme jako země epidemii nezvládli, jsme jednou z nejpostiženějších na celém světě, což s ohledem na to, jak bohatá země jsme, je strašná osuda.

V minulých letech se mluvilo o tom, že covid porazíme a zmizí. Není již na čase se smířit s tím, že tu s námi bude, podobně jako chřipka?

Máte naprostou pravdu, je to tak. Doba, kdy mohl koronavirus vymizet, je dávno pryč, ale zřejmě to prohráli už čínští komunisté, kteří ten průšvih zatajili.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy