Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Na Česko udeří extrémní bouřky: Nebezpečí hrozí kvůli supercelám i obřím kroupám

Bouřky nás budou provázet až do neděle.
Zdroj: profimedia
Výstraha

Na Česko se ženou extrémní bouřky. Meteorologové na oficiálních stránkách varují, že zasáhnou většinu našeho území a mohou se k nim přidat i supercely, veliké kroupy a silný nárazový vítr. Výstraha platí od pátečních dvou hodin odpoledne do deváté hodiny večerní.

Českou republiku zasáhnou v pátek pořádně silné bouřky.Očekáváme výskyt velmi silných bouřek doprovázených nárazy větru kolem 90 km/h, většími kroupami (průměr přes 2 cm) a přívalovým deštěm s krátkodobými úhrny i kolem 50 mm, v opakovaných bouřkách nebo kombinaci s deštěm může ojediněle napršet i kolem 70 mm,“ uvedli meteorologové na oficiálních stránkách.

Večer pak bude největší riziko představovat právě vítr. Večer naše území zasáhne rozsáhlejší bouřkový systém, jehož dominantním nebezpečným projevem budou nebezpečné nárazy větru,“ varují dále meteorologové.

Saharský prach

„Vítr může vyvracet stromy a působit i rozsáhlejší škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty a kroupami. Nutno zajistit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty,“ varují odborníci.

Na sociální síti X meteorologové uvedli, že by se na naše území mohl potenciálně dostat také saharský prach. „Díky tomu se může tvořit více vysoké, cirrovité oblačnosti, než s čím modely počítají. To by mohlo omezit/opozdit množství slunečního záření, teploty a rozvoj konvekce,“ uvedli.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy