Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Na Česko se ženou velmi silné bouřky: Hrozí kroupy jako olověná vajíčka i zásah bleskem

Na Česko se ženou velmi silné bouřky: Hrozí kroupy jako olověná vajíčka i zásah bleskem
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
počasí

Tropická vedra, která zasáhla Českou republiku, dle informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), vystřídají silné bouřky a krupobití. Vyskytovat se budou od úterního odpoledne téměř po celém území. Meteorologové vyzývají ke zvýšené opatrnosti. 

Silné bouřky

Nad územím České republiky se stahují mračna. Na webových stránkách ČHMÚ byla vydána výstraha před očekávaným výskytem velmi silných bouřek doprovázených přívalovými srážkami s úhrny kolem 50 mm. V opakovaných bouřkách mohou přívalové srážky dosahovat i přes 70 mm, nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h). Bouřky budou doprovázeny kroupami kolem 3 cm.

"Dnes odpoledne čekáme ojedinělé přeháňky a bouřky, především na horách, pravděpodobně kromě severních českých pohraničních hor. Zejména Beskydy bude třeba hlídat. Zítra čekáme první bouřky kolem poledne. Zřejmě začnou vznikat v pásu mezi západní Šumavou a Karlovarským krajem, přesná poloha je zatím nejistá," varuje ČHMÚ na sociální síti X.


Hrozící nebezpečí

Meteorologové doporučují držet se výzvy zmírnění následných jevů. Je předpovídán nebo pozorován intenzivní hydrometeorologický jev. Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Při nasyceném povodí předchozími srážkami je v orograficky členitém terénu pravděpodobný vznik přívalové povodně.

Vítr může vyvracet stromy a působit i rozsáhlejší škody na majetku, výpadky v energetice či problémy v dopravě. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty a kroupami. Nutno zajistit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Při řízení vozidla v bouřce je doporučeno snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně, sledovat dopravní zpravodajství. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy