Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Na Česko se ženou silné bouřky: Extrémní horko vystřídá silný vítr i kroupy

Bouřky nás budou provázet až do neděle.
Zdroj: profimedia
počasí

Po extrémně horkém víkendu prakticky beze srážek dorazí v pondělí odpoledne a večer do Česka bouřky. Intenzivnější a nebezpečnější mohou být na pomezí Čech a Moravy a na východě země. Provázet je může krupobití, silný vítr a přívalový déšť. 

Dnes budou teploty na většině území tropické, zejména v západní polovině Čech budou překračovat 34 stupňů Celsia, v Praze, části Středočeského a Ústeckého kraje mohou dosáhnout až 38 stupňů Celsia. Ještě v pondělí budou maximální teploty překračovat 31 stupňů na jihu Moravy, ve zbytku republiky už bude chladněji. Vyplývá to z aktuálních výstrah Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Po tropických dnech přijdou silné bouřky

Vzhledem k suchému a velmi teplému počasí je také v platnosti výstraha na vznik a šíření požárů. V pondělí bude od západu přecházet přes území republiky studená fronta, která riziko vzniku požárů sníží, uvedli meteorologové.

V pondělí se mohou vyskytnout intenzivní bouřky s velkými kroupami, nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 30 milimetrů, ojediněle mohou vznikat i takzvané supercely. Bouřky se vyhnou západu Čech. "Riziko velmi silných bouřek je zejména později odpoledne a večer na Moravě a ve Slezsku. Na ostatním území kromě západu Česka bude platit výstraha s nízkým stupněm nebezpečí," uvedl ČHMÚ.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy