Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Můžete za její smrt! Matka dívky (†10) žaluje TikTok kvůli nebezpečné hře

Nylah Anderson zemřela po nebezpečné výzvě na Tik Toku.
Zdroj: Go Fund Me
sociální síť

Rodina 10leté dívky, která zemřela po pokusu o nebezpečnou hru na sociálních sítích, zahajuje soudní proces proti společnosti TikTok a její mateřské společnosti ByteDance. Podle matky malé Nylah Anderson algoritmus sociální sítě vystavil její dceru nebezpečnému obsahu. O kauze informoval web People.

V soudních dokumentech, které získal web People, Tawainna Anderson uvádí, že 7. prosince našla svou dceru Nylah v jejich domě v bezvědomí poté, co údajně vyzkoušela „Blackout Challenge“. Jde o hru, která nebezpečně nutí účastníky zadržovat dech, dokud neomdlí z nedostatku kyslíku.

Mladá dívka byla převezena do místní nemocnice, ale podle žaloby, která byla ve čtvrtek předložena americkému okresnímu soudu pro východní obvod Pensylvánie, na následky zranění o pět dní později zemřela.

Může za to TikTok, tvrdí obžaloba

Anderson tvrdí, že její dcera na tuto výzvu narazila při používání TikToku, populární sociální sítě, kde uživatelé sledují a sdílejí videa. Žaloba tvrdí, že Nylah byla pravděpodobně vystavena výzvě na platformě „For You Page“, která používá algoritmus ke zobrazování obsahu uživatelům na základě jejich zájmů.

"Algoritmus TikToku určil, že smrtící Blackout Challenge byla dobře ušitá na míru 10leté Nylah Anderson, a ta v důsledku toho zemřela," tvrdí žaloba. Anderson říká, že její dcera „byla aktivní, šťastné, zdravé a neuvěřitelně inteligentní dítě“, které mluvilo třemi jazyky. Matka žaluje společnost za mnohonásobné škody, včetně neoprávněné smrti a nedbalosti.

Sociální síť však vinu odmítá. „Tato znepokojivá ‚výzva‘, o které se lidé, jak se zdá, dozvídají z jiných zdrojů, než je TikTok, dávno předchází naší platformě a nikdy nebyla trendem TikToku,“ řekl mluvčí společnosti. "Zůstáváme ostražití v našem závazku k bezpečnosti uživatelů a okamžitě odstraníme související obsah, pokud jej najdeme. Rodině za její tragickou ztrátu vyjadřujeme naši nejhlubší soustrast ," dodal.

Výzva má na svědomí smrt desítek dětí

„Blackout Challenge“, někdy označovaná jako „Choking Challenge“ nebo „Pass-Out Challenge“, předchází většině moderních sociálních sítí a lze ji vysledovat minimálně do roku 2008, kdy v jejím důsledku zemřelo 82 mladých lidí.

V roce 2021 údajně zemřely po pokusu o hru nejméně tři další děti – dvanáctiletý Joshua Haileyesus, desetiletý Robert Craig a devítiletý LaTerius Smith Jr.

Žaloba tvrdí, že TikTok měl „konstruktivní i skutečné znalosti“, že jeho aplikace a algoritmus vedly k „zobrazování nebezpečných videí uživatelům, včetně dětí, a že aplikace a algoritmus povzbuzovaly uživatele k riskantním a nebezpečným činnostem“, které by jim mohly způsobit zranění nebo smrt. V září TikTok informoval, že jeho síť používá každý měsíc více než 1 miliarda lidí na celém světě.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy