Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Muchova výstava vzbuzuje řadu kontroverzí

Muchova výstava vzbuzuje řadu kontroverzí
Zdroj: Medialist

Jonh Omond Mucha, který společně s Kanceláří Senátu prezentuje v prostorách Valdštejnské jízdárny díla z rodinné sbírky, výstavu pojal jako prezentaci developerského projektu Savarin. V obřím komplexu budov o rozloze přes 15 tisíc m2, který razantně změní ráz historického centra metropole, má být totiž na základě podmínek Johna Omonda Muchy umístěna právě slavná Slovanská epopej. Projektu však zatím chybí potřebná povolení. Pražští radní záměr umístění Slovanské epopeje do podzemí Savarinu sice schválili, ale nelíbí se celé řadě zástupců odborné veřejnosti i samotné vnučce Alfonse Muchy, Jarmile Plockové. 


Výstava děl Alfonse Muchy probíhá v prostorách Valdštejnské jízdárny až do konce října. Nadace Mucha, která společně s Kanceláří Senátu ČR výstavu pořádá, získala tento unikátní prostor zcela zdarma, ačkoli Kancelář Senátu obdržela i nabídku na pronájem za komerční nájemné ve výši 4 miliony korun za dobu tří měsíců. Senát to odůvodnil tím, že výstava Nadace Mucha vznikne k oslavě českého předsednictví v Radě Evropské Unie. 

Víc než oslava předsednictví ale výstava podle mnohých působí jako komerční prezentace soukromého developera, který stojí za projektem Savarin. Na výstavě je promítána nepřehlédnutelná video prezentace projektu Savarin, která hovoří o umístění Slovanské epopeje do podzemních prostor. Ve videu se autoři snaží diváky přesvědčit o vhodnosti projektu pro cyklus děl, který má být ale umístěn v podzemních prostorách, která měla původně sloužit jako garáže. Samotný developer pak ani není mezi partnery výstavy. Mezi nimi však figuruje třeba společnost, JCDecaux, která byla pravomocně odsouzena za korupci a navíc vede proti České republice mezinárodní arbitráž.

Dohodu o umístění slavného cyklu obrazů koncem ledna schválili městští radní a zahrnovala i návrh úhrad. Odborná veřejnost včetně vnučky Alfonse Muchy, architektky Jarmily Plockové, je však zásadně proti umístění Slovanské epopeje v podzemí obchodního komplexu Savarin. Plocková se také podivuje nad tím, že by město mělo platit za komerční nájem pro epopej 1 500 000 korun měsíčně. Stejný názor zastává uznávaná historička umění a japanistka Vlasta Čiháková Noshiro, podle které není Savarin důstojným místem pro Slovanskou epopej a podzemní prostory jsou pro umístění nevhodné z bezpečnostního hlediska. 

Za nájemné podle ní magistrát může zaplatit až 20 eur bez DPH za metr čtvereční a měsíc, přičemž dokument hovořil o ploše 1450 metrů čtverečních. Dalších 358 korun metr čtvereční a měsíc by město mohlo platit za náklady provozu galerie. S připočtením DPH by tyto podmínky město za 25 let pronájmu vyšly až na asi 416,7 milionu, v případě využíti pětileté opce na prodloužení nájmu pak na zhruba půl miliardy korun. I kvůli tomu má projekt řadu kritiků. Uvidíme, jakým způsobem se bude v nejbližších měsících tato akce vyvíjet. 


Související články

Další články

Nejnovější kauzy