Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Mrazivé záběry z Bachmutu: Putinovi vojáci srovnali město se zemí. Nezbylo nic

Obnova města bude trvat roky.
Zdroj: Profimedia.cz
válka na ukrajině

Jako po jaderné katastrofě. Každý si jistě vybavuje ikonické fotografie, které vznikly poté, co japonská města Hirošima a Nagasaki zasáhla atomovka. Absolutní zbořeniště, jediný dům kromě osamělého kostela nepřežil. Když se podíváme na videa z Twitteru, která zveřejňují ukrajinští politici a která přicházejí z  Bachmutu – města, kde se několik měsíců v kuse bojovalo o každý metr, nelze se ubránit přímému srovnání. Zkázu podtrhují slova Volodymyra Zelenského, který řekl, že Bachmut existuje už jen v jeho srdci.

Vytvořit tohle video nebylo zase tak technicky složité. Někdo prostě vzal satelitní snímky zachycující město před válkou, takové, které člověk objeví třeba v Google Maps, a pak je překryl satelitními snímky, které vznikly v současnosti. Výsledek doslova bere člověku dech a míra destrukce, která nastala v Bachmutu, je prostě neuvěřitelná. Jak je ze snímků patrné, ušetřen nebyl jediný rodinný dům, jediná veřejná budova, prostě nic. Město se prakticky musí začít budovat od začátku.

"Bachmut před a po ruském ,osvobození´," komentoval video na svém twitterovém účtu Anton Geraščenko, náměstek ukrajinského ministerstva vnitra. V Bachmutu a jeho nejbližším okolí se řadu měsíců odehrávají prudké boje se značnými ztrátami na životech a materiálu na ruské i ukrajinské straně. Výsledkem jsou však minimální územní zisky, čítající jen několik stovek metrů, maximálně pár kilometrů, řekl analytik Zdeněk Petráš v rozhovoru pro ČTK.

Rusové získali jen spáleniště

Tuto teorii potvrdil i další expert a analytik Martin Svárovský ve svém rozhovoru pro eXtra.cz. „Ukrajinská strana má v Bachmutu velmi dobrý přehled o tom, jaká je situace na ruské straně. Mají přehled o pozicích Rusů, o stavu jejich výzbroje, o jejich početním stavu. A proto se rozhodla pokračovat v obraně Bachmutu, přestože toto město prakticky nemá žádný strategický význam, ale ruská armáda tam nadále vážně krvácí,“ uvedl ještě předtím, než město padlo do ruského držení.

Ztráta Bachmutu vypadala tedy jako velké vítězství Ruska, jenže to zas tak vyhráno nemá. Rusové totiž podle videí i fotografií, které z města přicházejí, místo strategického bodu získali jen obrovské spáleniště. Ať už je čeká bude zasloužený "vděk" místních obyvatel či potřeba zasahovat proti partyzánům na domácí frontě, zřejmě se v Bachmutu příliš zabydlovat nebudou.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy