Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

Detaily vraždy malé Haničky: Moré si počkal na třešních, kvůli kalhotkám se neudržel

Zdeněk Moré strávil většinu svého života za mřížemi.
Zdroj: Kriminalistický ústav Praha
pedofil

Blížilo se léto roku 1989, když Prahou otřásla šokující událost – nález podřezané a pohlavně zneužité 11leté holčičky ve vysočanském parku Třešňovka. Malá Hanička ležela ve křoví a vedle ní se povalovala taška rozsypaných třešní, které šla natrhat mamince. Policisté sice měli už krátce po začátku vyšetřování vytipovaného podezřelého, i tak je ale překvapilo, když se muž po několika dnech zapírání nakonec přišel k otřesnému činu doznat sám. Byl jím známý recidivista a sadistický pedofil Zdeněk Moré, který je nyní znovu na svobodě. O případu informuje deník Blesk.

Ve středu 7. června 1989 byla Hanička výjimkou mezi svými spolužáky – nemusela do školy. Maminka ji zanechala doma samotnou jen na chvíli – během té doby se ale dívka rozhodla vydat do nedalekého sadu, aby ji potěšila natrhanými třešněmi. To však tehdy nikdo nevěděl. Když se maminka vrátila do prázdného domu, ihned začala Haničku hledat.

Hledání holčičky pokračovalo i v následujících dnech. Ze svědeckých výpovědí vyplynulo, že Hanička se v osudný den pohybovala kolem třetí hodiny právě v okolí Třešňovky. Československá televize dokonce vysílala krátkou relaci o pohřešované dívce, kde bylo zmíněno, že na sobě měla modré tepláky.


„Pořád se snažil dát s Hankou do řeči“

Klíčovým svědkem se tehdy stal 12letý Tomáš D. Ten se totiž své mamince přiznal, že v den vraždy kolem těla Haničky prošel. Zaujaly jej totiž rozsypané třešně a povalující se igelitová taška. „Napadlo mě, že se třeba utrhlo ucho tašky, a tak tam někdo ty třešně nechal. Ale pak jsem pod nějakým keřem zaregistroval modré tepláky. Hned nato jsem si všiml ruky zaťaté v pěst, ruka byla zkroucená,“ vypověděl vyšetřovatelům.

Hrozně jsem se lekl. Došlo mi v souvislosti s taškou, že se tam muselo něco stát. Měl jsem strach jít blíž, tak jsem se už k tělu nepřibližoval,“ dodal Tomáš. Právě nález těla spustil pátrání po pachateli. Výpovědi svědků nasměrovaly policisty k podezřelému romskému muži, který se v minulosti pokoušel získat pozornost Haničky.

„Pořád se snažil dát s Hankou do řeči, dával jí poslouchat písničky z walkmana, také jí kupoval bonbóny a sušenky. Taky věděl, kde Hanka bydlí, protože si to očíhl. Já jsem občas pro Hanku chodila do školy, viděla jsem, jak za námi chodil. Vždycky čekal tam v bazaru v ulici Novákových a potom šel za námi, třeba až k Hančinu domu. Dával se s ní do řeči, ptal se jí třeba, kolik je hodin,“ vypověděla dvanáctiletá Jiřina.


Dívka se nijak nebránila

Zdeněk Moré byl proto tři dny po vraždě vyslýchán nejprve jako svědek. Jeho výpověď ale nekorespondovala s realitou, protože po předložení fotografie Haničky uvedl, že dívku nikdy neviděl. Podruhé se na služebnu dostavil v úterý 13. června – tentokrát vyšetřovatelům řekl, že původně odjel do Děčína za svou babičkou. Když však zjistil, že babička je ve vážném stavu v nemocnici, přišla na něj špatná nálada. Rozhodl se tedy procházet městem, až nakonec zvolil návrat do Prahy.

Hnalo mě to zpátky, jelikož jsem si uvědomil věc, kterou jsem provedl,“ měl sdělit Moré policistům, jak uvádí spisovatel Viktorín Šulc ve své knize Démon v mém srdci. Pachatelovo přiznání tak bylo na stole – nakonec přiznal, že 7. června v sadu skutečně potkal Haničku. Měl se jí zeptat, zda si natrhala hodně třešní, na což mu dívka odpověděla, že ano. Když se poté předklonila pro rozsypané plody, v Morém se probudilo čisté zlo.

Jak byla v předklonu, zahlídl jsem její kalhotky. Vtom to na mě přišlo. Stála ke mně zády, potichu jsem se přiblížil, chytil jsem ji pod krkem, loktem jsem jí přitiskl krk a silně přitlačoval. Ona se mi nějak nebránila. (...) V křoví jsem ji položil na zem a začal ohmatávat přes tepláky. Byla při vědomí, trochu dýchala, ale nemluvila. Jak jsem ji ohmatával, tak mi stouplo přirození. Stáhl jsem jí kalhotky i tepláky ke kolenům, sundal jsem si kalhoty a šel jsem do ní,“ popsal vrah policistům znásilnění.


Deset let jen v Bohnicích

Po vyvrcholení se Morého zmocnila obava, že by Hanička mohla o hrůzném zážitku promluvit.Bodl jsem ji proto někam nožem pod ucho a pak taky řezal po přední straně krku,“ přiznal se k vraždě muž. Vyšetřovatelům také řekl, že jej dospělé ženy nevzrušují a do sadu chodil pravidelně onanovat při pohledu na děti. Kriminalisty pak dovedl k potoku Rokytka, kam pohodil vražednou zbraň – sadařský nůž.

Za brutální vraždu byl původně odsouzen k trestu smrti – tehdejší změna režimu však způsobila, že byl tento rozsudek zrušen a napodruhé byl Moré poslán doživotně za mříže. Odvolací soud nakonec revidoval i toto rozhodnutí a muži nařídil vězení v trvání 25 let. Nakonec byl propuštěn o rok dříve, musel ale podstoupit ochrannou ústavní léčbu v bohnické psychiatrické léčebně. Zde nakonec strávil deset let.

Jak nedávno zjistil deník Blesk, 13. září letošního roku Obvodní soud pro Prahu 8 vydal usnesení, ve kterém konstatoval, že ústavní léčba dosáhla svého cíle. Změnil ji tedy na ambulantní péči, při níž není nutná hospitalizace. Ve věku 75 let se tak Zdeněk Moré opět stal svobodným člověkem. Během svého života strávil ve vězení celkem 53 let – před vraždou byl totiž opakovaně trestán za majetkovou trestnou činnost a výtržnictví. Děsivý případ rozebírá i epizoda podcastu Terezy Proškové a Petry Macháčkové s názvem Insta Crime Podcast.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy