Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Mrazivé detaily střelby na Filozofické fakultě. Dva dopisy na rozloučenou a děsivé zprávy vraha kamarádce

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.
Zdroj: Pavel Dvořák/eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
dopis

Od tragické události na Filozofické fakultě uplynulo téměř půl roku. Policie po několika měsících ukončila prošetřování střelby, při níž přišlo o život 15 lidí včetně útočníka, který měl na svědomí i předchozí týden starou vraždu v Klánovickém lese. Z policejních dokumentů, které získala MF Dnes, mrazí. Ukázalo se, že pachatel svůj čin dlouho dopředu plánoval. Zveřejněna byla i slova, která stojí v dopise na rozloučenou. 

Je tomu téměř půl roku, co při prosincové střelbě na Filozofické fakultě přišlo o život celkem 15 lidí. Postupem měsíců vyplouvaly na povrch další a další detaily tragického incidentu a následně i to, že David K. měl na svědomí také vraždění v Klánovickém lese. Policie nyní ukončila prošetřování útoku a MF Dnes získala policejní dokumenty, které zveřejňují některé zcela nové informace.


Policisté potvrdili, že vrah po sobě zanechal dopis na rozloučenou, o kterém se již v dřívější době mluvilo. "Já, níže podepsaný, bych se tímto listem chtěl doznat ke spáchání dvojnásobné vraždy z pátku 15. 12. v Klánovickém lese. Činu jsem se dopustil při plném vědomí a svědomí, žádná další osoba mi při plánování či přímo provedení činu nikterak nenapomáhala," napsal David K., který se tak doznal i k vraždě v Klánovickém lese. Dále ve spisu stojí, že oběti si vybral zcela náhodně.

Kamarádce psal děsivé zprávy

Zveřejněny byly i zprávy z konverzace s kamarádkou, jež na policii ohlásila, že jí mladík píše děsivé zprávy a že ona má o něj strach. "V tom případě příjemnou zábavu přeju. Taky se někam chystám… Ale až ve čtvrtek…“ odpovídal David své známé v reakci na to, že ona se chystá do divadla. "Dozvíš se… Ještě dneska… Vlastně jsi mě k tomu tak trochu inspirovala… Vy všichni. No nic, já teď nějakou dobu už nebudu na drátě… Adieu.“ Tak zněla poslední zpráva, kterou jí napsal.


Z policejních spisů vyplývá, že pachatel se připravoval na hrůzný čin dlouhé měsíce. Vyhledával různé informace o vrazích, měl přesný přehled o rozvrzích studentů v budovách FF UK či programu v Rudolfinu. Když si v květnu roku 2023 dělal zbrojní průkaz, obvodní lékař ho shledal zdravotně způsobilým, a to i přesto, že v minulosti docházel k psychiatrovi.

David K. docházel na psychiatrii

"Obvodní lékař, respektive zdravotnické zařízení, poskytlo i výpis z jeho zdravotnické dokumentace, ve které se nevyskytuje žádný záznam o psychiatrické či psychologické péči. Taková skutečnost však odporuje zjištění, že David K. v minulosti několikrát navštívil psychiatra i psychologa. U psychiatra se jednalo celkem o čtyři sezení od září 2022 do listopadu 2022, kdy se na žádost psychiatra podrobil 20. 12. 2022 i psychologickému vyšetření. Následně k lékařům přestal docházet," stojí v dokumentech.Podle odborníků měl David K. v posledním roce časté myšlenky na vražednou činnost. "Minimálně v posledním roce života pro něj bylo charakteristické dlouhodobé a silné nabuzení k vražedné činnosti,“ napsali znalci, kteří ho označili za schizoidního jedince s narcistními a disociálními rysy a s velmi solidním IQ.

Střelec, který má na svědomí nejhorší masovou střelbu v české historii, zabil jen na fakultě celkem 14 lidí a poté obrátil zbraň proti sobě. Týden předtím zastřelil mladého muže a malé miminko v Klánovickém lese, v den střelby na fakultě dopoledne usmrtil ještě také svého otce. Podle policie byl nalezen dopis v trvalém bydlišti podezřelého v Hostouni u Prahy. Totožný dopis byl nalezen rovněž na Filozofické fakultě. Celkem tak střelec po sobě zanechal dva dopisy na rozloučenou, jak jsme již psali.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy