Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Možný konec Bartoše: Volby byly zklamání a šok, bereme je jako budíček, říká Gregorová

Markéta Gregorová o konci Ivana Bartoše: Volby byly zklamání a šok, bereme je jako budíček
Zdroj: Se souhlasem CNN Prima News/Profimedia.cz/Koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
rozhovor

Volby dopadly pro Piráty neúspěchem. Strana přišla hned o dva europoslance. Své místo uhájila pouze Markéta Gregorová. "Vyhráli populisté a extremisté, co nabízí rušení, ale teď už od toho někteří ustupují, například ANO, odkud zní, že Green Deal není třeba rušit a není to tak hrozné. Naše řešení je komplikovanější a zní děsivěji, ale je řešením pro tu budoucnost a musíme se to snažit komunikovat," uvedla znovuzvolená europoslankyně v rozhovoru pro eXtra.cz a promluvila i o napětí ve straně.

Pirátům se ve volbách do Evropského parlamentu nezadařilo. Strana získala jen 6,20 procenta a klesla na jeden mandát z předchozích tří. Ten uhájila dosavadní europoslankyně Markéta Gregorová.

"Obecně to pro nás jako pro stranu bylo velké zklamání a šok. Já jsem i místopředsedkyní strany a mohu prozradit, že celé předsednictvo se intenzivně věnuje tomu, abychom stranu dali do lepšího stavu před volbami v roce 2025. Tohle bereme jako velký budíček a varování," uvedla Gregorová pro eXtra.cz, jaká je nyní ve straně nálada.

Markéta Gregorová: Ferjenčíkova kampaň vyvolala tření ve straně

Podle ní může za neúspěch i způsob, jakým Piráti komunikovali svá témata. "Vyhráli populisté a extremisté, co nabízí rušení, rušení, ale teď už od toho někteří ustupují, například ANO, odkud zní, že Green Deal není třeba rušit a není to tak hrozné. Naše řešení je komplikovanější a zní děsivěji, ale je řešením pro tu budoucnost a musíme se to snažit komunikovat," myslí si politička.

Že by Pirátům uškodilo to, že jsou součástí nepopulární vlády, si však nemyslí. "Hlavní vládní strany, z nichž jedna má dokonce premiéra, se naopak staly vládními vítězi voleb s velice dobrým výsledkem. Tvrdit, že protože vláda je nepopulární, tak náš výsledek dopadl, jak dopadl, neodpovídá té datové realitě, protože pokud by byla vláda nepopulární, tak SPOLU neskončí těsně druhé za ANO. Já se tedy domnívám, že naše situace je trochu jiná a komplexnější," říká Gregorová.

Doporučené video: Markéta Gregorová v pořadu eXtra Host:

Ta se vyjádřila také k tomu, že si Mikuláš Ferjenčík jel vlastní kampaň, což vyvolalo u některých spolustraníků hněv. "Osobní kampaň nějaké hlasy přinesla a nějaké ubrala, ale ve výsledku to většina voličů napříč republikou nemusela zaznamenat. To, kde to pak vytváří tření, je uvnitř té strany a my už tuto sobotu na republikovém výboru Pirátů budeme řešit nová opatření ohledně osobních kampaní, jako jsou finanční limity, které může kandidát dát čistě za sebe, aby se nestávalo, že to bude vytvářet to tření uvnitř strany," prozradila.

Ivan Bartoš by měl zůstat předsedou, myslí si politička

Předseda strany Ivan Bartoš odcestoval krátce po volbách do USA, takže se nemůže vnitrostranickému dění věnovat. "Ta pracovní cesta do Ameriky byla dlouho plánovaná, tu nemohl změnit kvůli tomuto výsledku. Má k sobě v předsednictvu čtyři další osoby, které intenzivně pracují na tom, aby se nachystaly analýzy, reformy a další opatření," vysvětlila Gregorová.

"Co se týče jeho vlastní pozice, je pouze a jenom na něm, jestli na to chce reagovat nějakým osobním krokem. Já se osobně nedomnívám, že jeho rezignace by byla moudrým rozhodnutím," myslí si europoslankyně, která přitom bývá k vedení strany kritická.


A jak si vysvětluje, že zrovna ona se do Evropského parlamentu probojovala? "Myslím si, že těch důvodů bylo hodně, já jsem dostala vyšší stovky, možná tisíce zpráv přes všechny sociální sítě a z toho, co ti lidé píšou, tak mi z toho vyplývá, že se jim líbil můj styl sebeprezentace i práce. To, že zůstávám autentická i ve své výraznosti a zároveň i ta témata, kterým jsem se věnovala. Myslím si, že ačkoliv náš výsledek nebyl takový, jaký jsme očekávali, tak ta zpětná vazba našich voličů dokazuje, že jsou pro ně stále důležitá témata pomoci Ukrajině a bezpečnosti nebo boje s dezinformacemi, čemuž jsem se věnovala," říká politička.

Filip Turek si bude muset uvyknout na kompromisy, nebo neudělá nic

Gregorová se vyjádřila také k úspěchu kandidáta Motoristů sobě a Přísahy Filipa Turka.

"Já jsem upřímně čekala, že budou mít jeden mandát. V posledních měsících Filip Turek dokázal zvednout určitou část lidí – podle dat to vypadá, že mladých mužů –, kteří šli k volbám. Mimo jiné jeho rétorika a způsob sebeprezentace do nějaké míry pozvedly tu volební účast u lidí, co by jinak nepřišli," analyzuje jeho úspěch.

"Je to fascinující fenomén, ale zároveň podle toho, co říkal před volbami, tak mě rozšiřování řad konzervativních sil nemůže těšit, ale uvidíme, jak bude vypadat ta práce. Oni ve výsledku všichni ti lidé se silnými slovy o rušení věcí zjistí, jak pracuje Evropský parlament skrze kompromisy a dohody. Oni si budou muset buďto zvyknout, že nedělají nic, anebo dělají kompromisy," má jasno pirátka.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy