Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Kuřimská kauza otřásla Českem. Zneužívaní chlapci žili v klecích, jedli vlastní maso

+ Další fotografie

Mnozí z nás si pamatují na jeden z nejhrůznějších případů Česka. Kauza Kuřim, ve které šlo o zneužívání dvou chlapců, Jakuba a Ondřeje, ze strany jejich matky Kláry Mauerové a její sestry Kateřiny, tehdy otřásla společností. K odhalení hrůz došlo pouhou náhodou, jak psal například iDnes.

Kauza Kuřim z roku 2007 se nezapomenutelně zapsala do historie kriminalistiky České republiky. Tehdy se úplnou náhodou podařilo odhalit a do značné míry i rozkrýt odporné zneužívání dvou chlapců, Jakuba a Ondřeje, ze strany jejich matky Kláry Mauerové a její sestry Kateřiny. O případu tenkrát informoval například web iDnes. Hrůzy, kterým byli chlapci vystaveni, už asi nikdy nevymažou z paměti.

Surové bití a kanibalismus

Osmiletý Ondřej a jeho o dva roky starší bratr Jakub zažívali neskutečná muka. Trávili hodně času zavření v klecích pro psy, ve kterých se nemohli hnout. Když potřebovali vykonat potřebu, měli k dispozici pouze misky. Kromě toho je matka s tetou bily páskem nebo rákoskou třeba i několik hodin, pálily o ně cigarety, topily je v kýblu s vodou a řezaly je nožem.

Nejzrůdnější však bylo nucení ke kanibalismu. Děti se museli naučit vulgární básničky. Když ji pak během recitace popletli, vyřízli jim jejich trýznitelé část masa z těla, kterou pak museli přede všemi sníst, jak uvedl brněnský deník.

Vysvobození z pekla

K záchraně Jakuba a Ondřeje nakonec dopomohla náhoda. Jeden z obyvatelů Kuřimi se tehdy pokoušel zapnout videochůvičku, přičemž se naladil na kanál z jiného zařízení ve vedlejším domě. Na to, co tehdy spatřil, už nejspíš nikdy nezapomene. Na obrazovce viděl svázaného malého chlapce ležícího v temné komoře na zemi. Šokovaný muž tak ihned zalarmoval policii.

Strážníkům tehdy otevřela Klára Mauerová, která se dušovala, že kromě osvojené dívky Aničky žádné další dítě nemá. V ten moment se z komory začal ozývat křik. Matka chlapců tvrdila, že nemá od pokoje klíč, na místo byli tedy přivolání hasiči. Když se muži zákona dostali dovnitř, spatřili nahého a svázaného Ondřeje. Všude okolo byly zvratky a výkaly. O tři dny později byl se svým bratrem a nevlastní sestrou umístěn do Klokánku, ze kterého Anička utekla.

Příběh Barbory Škrlové

Týrané bratry během vyšetřování zcela zastínila postava rádoby adoptované třináctileté Aničky. Ukázalo se totiž, že nejde o mladou dívku, ale dospělou, tehdy třiatřicetiletou ženu Barboru Škrlovou. Ta se později nahlásila na ambasádě v Norsku, kde vystupovala pro změnu jako třináctiletý Adam. Jak později ukázalo vyšetřování, Barbora byla v celé kauze jednou z hlavních postav, zároveň byla ale sama obětí hrůzného trýznění, pravděpodobně ze strany otce Josefa Škrly.

V roce 2017 Blesk zjišťoval u předsedy Spolku Šalamoun, Johna Boka, jak se ženě, která žije na utajeném místě, daří po několika letech od mediálního šílenství. Bok prohlásil, že Škrlová byla sexuálně zneužívaná dávno před vypuknutím kauzy Kuřim. „Já tomu říkám předkuřimská fáze. Podle mých informací tam figurovala Bára, nějaký trpaslík a pak taková brněnská elita politicko-umělecká. Scházeli se v různých bytech a užívali si,“ uvedl před lety Bok s tím, že tito lidé pořádali nechutné orgie a jejich zvrácené chutě každou další seancí jen rostly a rostly...

Na popud spolku a souhlasu soudu bylo Barboře změněno jméno, aby se nestala terčem pronásledování. Měla být v péči dvou psycholožek, s jednou dokonce sdílela společnou domácnost. Tvrdá minulost v ní vyvolala značné psychické zhoršení. Aničku a Adama vystřídalo v její mysli šest osobností kluků ve věku od šesti do čtrnácti let, mezi kterými přepínala. Nebyla schopná pracovat, volný čas trávila kreslením morbidních obrázků a cucáním palce. Nakonec jí byl přiznán invalidní důchod třetího stupně.

A jak dopadli chlapci? Ondřej měl vystudovat uměleckou školu, starší Jakub již několik let pracuje. Údajně bydlí v Brně, místo je ale utajené.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy