Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Moravu zřejmě zasáhlo další tornádo. Na Havlíčkobrodsku jsou poničené domy, auta a vyvrácené stromy

Tornádo
Zdroj: Profimedia.cz
tornádo

Meteorologové prověřují několik hlášení o možném sobotním výskytu tornáda v Česku. Pravděpodobně zasáhlo obec Lubná u Poličky na Svitavsku. Bouře způsobily na několika místech poměrně výrazné škody. Na svém Facebooku o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). ČTK zjišťuje informace hasičů a obce.

"Včerejší bouře způsobily na několika místech poměrně výrazné škody. V tuto chvíli prověřujeme několik hlášení o možném výskytu tornáda. Nejpodezřeleji vypadají škody v obci Lubná blízko Poličky, kde prošla menší konvektivní buňka včera kolem 13:00," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na Facebooku.

Jak meteorologové uvádějí, prvotní průzkum radarových dat v obci Lubná jasně ukazuje na konvektivní buňce přítomnost tzv. hook echa, radarové signatury, která svědčí o tom, že to, co způsobilo v Lubné škody, byla minisupercela. "Pro to hovoří i jedna ústní výpověď svědka, který kondenzační chobot tornáda viděl prý na vlastní oči," dodal ČHMÚ s tím, že situaci sleduje a vyhodnocuje. Vše zatím nasvědčuje tomu, že na Moravě se skutečně objevilo další tornádo.

Ničivé škody na Havlíčkobrodsku

Další zasaženou oblastí byl Nejepín u Chotěboře na Havlíčkobrodsku, kde došlo ke značné škodě na majetku - poničené střechy, auta, vyvrácené stromy. "​ Aktuálně prověřujeme vzniklé škody na porostech a na majetku v Nejepíně u Chotěboře na Havlíčkobrodsku. Máte fotky a informace, které by nám pomohly určit, co přesně škody způsobilo?" napsali lovci bouří ze skupiny Czech Thunderstorm Research Association na Facebooku. I ti mají podezření na tornádo.
Letos se již na začátku dubna objevilo tornádo poblíž Letovic na Blanensku. Prošlo územím o délce asi čtyři kilometry a způsobilo zejména lokální vývraty v lesích. Bylo na stupni nula, tedy nejslabším. Síla tornáda se určuje pomocí Fujitovy stupnice od nejslabšího F0 až po nejsilnější F5.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy