Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Miroslav Kalousek kritizuje zákrok strážce zákona: Za tohle si policii neplatíme, zlobí se

Miroslav Kalousek kritizuje policii.
Zdroj: Profimedia, se souhlasem Milana Blanáta/koláž eXtra.cz
+ Dalších 7 fotografií
REAKCE

Jak již redakce eXtra.cz informovala, policista ze služebny v pražských Horních Počernicích neudržel nervy na uzdě a vůči muži, který pokřikoval před služebnou, použil silné donucovací prostředky. Video ze zákroku zaskočilo veřejnost. Kolegové a kolegyně strážce zákona tomu jen nečinně přihlíželi. Zásah se ale nelíbí někdejšímu vrcholnému politikovi Miroslavu Kalouskovi (61), který ho na svém Twitteru odsoudil.

Miroslav Kalousek: Takhle ne

Z videa je patrné, že před policejní služebnou pokřikující muž mladšího vzhledu se dočká prudké reakce. První policista, který vyjde ze služebny, do něj okamžitě silou prudce strčí tak, že jen centimetry dělí jeho hlavu od střetu s chodníkem, a v razanci útoku pokračuje několikrát. Nakonec nohou útočí i na jeho tělo a přidá i cosi, co připomíná údery pěstí. Ostatní strážci pořádku a bezpečí se starají jen o to, jak dotyčného spoutat, nikde však nejsou patré náznaky snahy mírnit následky jednání kolegy. Na konci videa se ještě policistka situaci usmívá. To veřejnost zaujalo a hojně o tom diskutuje.

Video pobouřilo také někdejšího předního politika. Své rozhořčení dal najevo na Twitteru.

„Agresivní útok policisty ve službě na občana, který se možná choval nevhodně (nevím), ale rozhodně to neospravedlňuje postup policistů. Takhle ne, policie, za tohle si vás neplatíme,“ naštvalo video se zákrokem uniformovaného policisty Miroslava Kalouska.

Policie brání kolegu

Policie hned v první reakci nezapomněla zdůraznit několik detailů, které by mohly v očích veřejnosti zmírnit její rozhořčení.

Podle prvních informací byl tento šestkrát soudně trestaný recidivista agresivní, hlídce vyhrožoval, že je všechny postřílí, a zároveň nereagoval na žádné výzvy policistů. Po zákroku byl muž převezen na psychiatrii,“ sdělila eXtra.cz mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová s tím, že případ prověřuje odbor vnitřní kontroly.

GIBS případ nezkoumá

GIBS (Generální inspekce bezpečnostních sborů) případ během chvíle velice rychle odložila, trestný čin se podle názoru instituce, která má vyšetřovat chování policistů, vůbec nestal.

„Touto záležitostí se nezabýváme,“ sdělila nám mluvčí inspekce Ivana Nguyenová s tím, že věc šetří samotné kontrolní orgány policie. Ty však řeší víceméně „jen“ kázeňské přestupky.

Pro server Novinky, jehož redaktoři zásah označili přímo za šílený, přidala další podrobnosti.

„Po vyhodnocení nejen záznamu, ale i okolností události inspekce v případu neshledala podezření z trestného činu,” napsala.

Svědek: Žádná výzva nebyla

Tvrzení mluvčí policie o neuposlechnutí výzev rozporuje svědek, ale je to také vidět i přímo na videu. Ve chvíli, kdy se otevřou dveře služebny, hulákající podivín je na ulici ihned sražen k zemi.

„Křičel na celou ulici, zastavil se u dveří té služebny, zazvonil na zvonek a potom do toho zvonku křičel… (zákroku) nepředcházela žádná zákonná výzva," vysvětlil svědek serveru TN.cz.

Policisté proti občanům mohou použit donucovací prostředky, jejich využití je ale omezeno zákonem. Dochází k nim při ohrožení zdraví či života policisty, jiné osoby nebo při ohrožení majetku. Využít se mohou také pro zachování veřejného pořádku. Nesmí být ale nepřiměřené. Tak se ale dotyčný zákrok řadě občanů (viz níže) jeví.

Koho chrání policie?

V lidech dlouhodobě všeobecně přetrvává obava, jestli nejsou policisté svými kolegy krytí, i v případech, kdy provedou něco nezákonného.

„Toto je jasné napadení. Byl to nepřiměřený zákrok. Doufám, že ten policista bude potrestán, i když tomu moc nevěřím. Samozřejmě to ty švestky hodí na něj, že je napadl. Jako vždy. Takhle to dělají,“ psal například prorocky Puli na Facebooku ještě předtím, než se uniformovaní strážci pořádku podobným způsobem k případu opravdu vyjádřili.

„Tento zákrok proběhl podle paragrafu ‚nevíme, že nás někdo točí, tak se chováme jako prasata‘. Horní Počernice mají opravdu kvalitní posádku. Do protokolu napíšou lži, poškozeného uvedou v co nejhorším světle a inspekce to bez složitého prošetření odloží,“ myslí si podle komentáře na Twitteru David. Jiní diskutující postup policisty hájí s tím, že na recidivisty se musí s podobnou razancí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy