Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Ministr Válek prozradil, co chystá na podzim: Návrat roušek do MHD a další opatření

Vlastimil Válek je uznávaným lékařem.
Zdroj: Profimedia
koronavirus

"Určitě je to hromadná doprava, koneckonců poučme se z těch zemí, kde mají daleko lepší zkušenosti se zvládáním jakýchkoli infekčních respiratorních onemocnění," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Partie na dotaz, kam by se na podzim mohly vrátit roušky. Kterých dalších oblastí by se to týkalo a plánuje opětovně zavádět lockdown?

"Lockdowny určitě ne a ta studie, která porovnává, kde byly lockdowny a kde ne, tak ta představa, že zabráníme šíření toho viru - technicky to nejde," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News, jaká opatření by jeho vláda zavedla v případě opětovného zhoršení epidemické situace.

Roušky nejen v době covidu

Ale ne všechna opatření Válek zavrhl. Třeba s rouškami nadále počítá: "Smysl mají ty roušky tam, kde opravdu hrozí riziko. Ambulance praktických lékařů, urgentní příjem," upřesnil. "Tam se roušky na podzim vrátí?" tázala se moderátorka Terezie Tománková. "Ano, a dokonce bych si myslel, že obecně, v době jakékoli epidemie, třeba i chřipkové, by ty roušky měly být," odpověděl Válek.

"Určitě je to hromadná doprava, koneckonců poučme se z těch zemí, kde mají daleko lepší zkušenosti se zvládáním jakýchkoli infekčních respiratorních onemocnění. To jsou místa, kde to hrozí, nic dalšího. Co je jisté, je, že se bude muset riziková populace přeočkovat," řekl dále ministr, jak plánuje v dalších měsících ohledně koronaviru postupovat.

Válek o čtvrté dávce

O nutnosti přeočkování hovořil Válek už dříve. Koronavirus je podobně jako ostatní respirační viry sezónní, více se šíří v chladných podzimních a zimních měsících. Ministr to přirovnal k zimnímu spánku medvědů, kterých v zimě také neubývá, jenom spí. "Covid spí v létě, stejně jako medvědi v zimě. Na podzim se probudí a zaútočí," uvedl Válek.

"Je zřejmé, že každý podzim, pokud virus nezmizí, což nevypadá, budeme muset očkovat. Jednou bude silnější, jednou slabší podobně jako chřipkový virus," doplnil Válek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy