Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Ministr Gazdík odvolal šéfku Cermatu: Organizace je pomalá a liknavá v plnění zadaných úkolů, řekl

Ministr školství Petr Gazdík.
Zdroj: Profimedia
Cermat

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaelu Kleňhovou. Rozhodl se tak kvůli nespokojenosti s fungováním organizace, její pomalosti a neefektivitě hospodaření, jak informovala Česká tisková kancelář. Kontrola ministerstva financí podle něj zjistila v Cermatu závažné nedostatky. Ministr to dnes řekl novinářům. Kleňhová skončí ve funkci k dnešnímu dni a od 25. května bude řízením Cermatu pověřen ministrův náměstek Milan Štábl. Na pozici ředitele či ředitelky organizace vypíše ministerstvo výběrové řízení. Cermat je příspěvkovou organizací ministerstva školství.

Odvolání Kleňhové zdůvodnil ministr školství Petr Gazdík také nesouladem Cermatu v plnění úkolů zadaných ministerstvem školství. „Jednoduše řečeno bývalé vedení této přímo řízené organizace se rozcházelo s vizemi řízení, které reprezentuje současné ministerstvo školství. Cermat nenaplňuje očekávání ministerstva školství, je pomalý, liknavý v plnění zadaných úkolů. S takto řízenou organizací nelze vybudovat školství pro 21. století,“ míní Gazdík, jak informovala Česká tisková kancelář.

Za jeden z klíčových problémů Cermatu označil dnes Gazdík hospodaření. „V této souvislosti lze zmínit oblast veřejných výběrových řízení, kdy Cermat několikrát proaktivně prosazoval jednací řízení bez uveřejnění. Já prosazuji otevřená výběrová řízení, transparentnost a hlavně hospodárnost,“ vysvětlil. Kontrola ministerstva financí podle něj v roce 2020 zjistila „poměrně závažné skutečnosti". „Týkají se například uzavírání dohod se stávajícími zaměstnanci, zjištění zakládá podezření na spáchání přestupku, na základě kterého může dojít k zahájení následného řízení ze strany Státního úřadu inspekce práce," uvedl.

Kleňhová v čele Cermatu od roku 2018

Na kontrolu ministerstva financí podle něj naváže kontrola ministerstva školství, která se zaměří na hospodaření s majetkem a penězi ze státního rozpočtu. „Prověří přiměřenost a účinnost vnitřního kontrolního systému organizace,“ řekl.

Kleňhová nastoupila do čela Cermatu v červnu 2018 za bývalého ministra školství Roberta Plagy (za ANO). Předchozího ředitele Cermatu Jiřího Zíku vystřídala poté, co ho Plaga odvolal z funkce kvůli chybám v maturitních a přijímacích testech. Kleňhová se měla ujmout funkce původně až od prosince 2018. Do čela Cermatu byla vybrána v konkurzu na podzim 2017 za ministra školství Stanislava Štecha (za ČSSD).

Související články

Další články

Nejnovější kauzy