Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Minimální důstojná mzda činí téměř 34 tisíc korun, v Praze 40. Mnoho lidí na ni nedosáhne

Důstojná mzda: Minimální činí téměř 34 tisíc korun, v Praze skoro 40
Zdroj: Profimedia.cz
Finance

Minimální důstojná mzda by v prvním čtvrtletí měla činit 33 909 korun, v Praze pak 39 974 korun. Částky uvádějí, kolik by měl člověk vydělávat, aby pokryl náklady pro sebe a jedno dítě, včetně výdajů za volný čas a menší spoření. Výpočet uvedli na svých stránkách analytici platformy pro minimální důstojnou mzdu. 

"Minimální důstojná mzda je odměna za práci za běžnou pracovní dobu, která pracujícím a jejich domácnostem poskytuje dostatek finančních prostředků k životu, který je většinou společnosti vnímaný jako určitý základní standard," uvádějí analytici na strankách dustojnamzda.cz.

Z minimální mzdy by se měly dát pokrýt náklady na stravu a bydlení, ošacení, dopravu, zdravotní péči, vzdělání a volný čas a zaplatit další důležité výdaje včetně úspor pro případ neočekávaných okolností. "Má umožnit žít obyčejným, ale materiálně důstojným životem a cítit se plnohodnotným členem společnosti," uvádějí stránky.

Důstojná mzda je pro mnohé nedosažitelná

Zatímco loni analytici stanovili minimální důstojnou mzdu na 31 146 korun, respektive v Praze na 36 717 korun, v letošním roce by se částky s ohledem na současnou i předpokládanou inflaci měly zvednout. Důstojnou mzdu pro rok 2022 vypočítali na 34 977 v regionech a 41 233 v hlavním městě.

Problém je, že podle platformy nedosahuje na minimální důstojnou mzdu velké procento lidí. Loni to bylo 41 procent z přibližně 3,6 milionu úvazků v soukromém sektoru. Letos by to mohlo být ještě horší. "Lidé, kteří na minimální důstojnou mzdu nedosahovali v minulých letech či se se svými příjmy pohybovali těsně nad ní, jsou nyní rychlým růstem cen energií a celkovou inflací ohroženi v mimořádné míře," varují analytici.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy