Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Miloš Zeman promluvil o svém zdraví: Z jedné strany mám hůl, z druhé bodyguarda, řekl

Miloš Zeman během rozhovoru v Partii Terezie Tománkové.
Zdroj: Se svolením CNN Prima News
prezident

Prezident Miloš Zeman doufá, že mu na podzim lékaři vyndají vyživovací sondu zavedenou do žaludku. Jinak se cítí v podstatě zdravý, řekl dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Dodal, že má o něco vyšší hladinu cukru v krvi.

"Pevně doufám, že mně ji (sondu) vyndají na podzim tohoto roku," řekl Miloš Zeman. Jeho ošetřující lékař a ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral podle prezidenta po posledním odběru krve konstatoval, že z 50 indikátorů zdravotního stavu je 48 dokonalých a dva jsou špatné kvůli vyšší hladině cukru v krvi.

Prezident kvůli onemocnění nohou už více než rok používá vozík. Dnes uvedl, že pravidelně trénuje na chodbě lánského zámku chůzi. "Z jedné strany mám hůl, z druhé strany mě vede bodyguard, abych neupadl, a v poslední fázi začínám chodit jen s holí a bez bodyguarda," řekl.

Zemanova hospitalizace

Zeman byl loni 10. října, den po sněmovních volbách, převezen na kliniku intenzivní medicíny ÚVN. Podle zprávy lékařů, kterou od ÚVN později obdržel a zveřejnil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), prezident nebyl v té době schopen vykonávat pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu byla navíc krajně nejistá, konstatovali tehdy lékaři. Někteří senátoři a poslanci proto začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády, a to podle článku 66 ústavy. Někteří kritizovali i způsob, jakým o Zemanově hospitalizaci a zdravotním stavu informovala hradní kancelář.

Zeman tento týden předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření toho, že se v souvislosti s jeho onemocněním mohl stát trestný čin sabotáže. V podnětu upozornil na to, že jakožto přímo volená hlava státu byl nucen čelit pokusu o zbavení svých pravomocí. Blažek podnět předal nejvyššímu státnímu zástupci. Vystrčil označil podnět "skoro za hloupost", neboť směřuje k něčemu, co se nestalo.

Podle Zemana je zapotřebí prošetřit, kde se stala chyba, kde "se několika skandáluchtivým senátorům podařilo vyvolat značnou aféru, kterou je třeba označit jako sabotáž našeho ústavního zřízení". Zmínil kromě Vystrčila také nezávislého senátora Pavla Fischera. Podnět je podle něj důležitý pro to, aby podobná situace nemohla zasáhnout některého z příštích prezidentů.

Ústava by podle něj mohla přímo definovat, že článek 66 lze použít v případě dlouhodobé prezidentovy nemoci. "Já měl problémy s metabolismem, což jsou v podstatě zažívací potíže, to není žádná rakovina nebo jiná smrtelná nemoc," podotkl prezident.

Zbraně na Ukrajinu

Dále se téma stočilo k Ukrajině. Zeman by souhlasil s dalšími dodávkami zbraní na Ukrajinu i se zapojením Česka do výcviku ukrajinských vojáků. Zopakoval svůj postoj, že Rusko z hlediska sankcí nejvíce zasahuje vyřazení ruských bank z mezinárodního platebního systému SWIFT. Za "trochu komické" považuje seznamy osob, kterým se podle něj zakazuje někam cestovat.

"Kdyby nebylo ruské agrese na Ukrajině, tak bych s tím nesouhlasil," řekl k zapojení do výcviku vojáků ukrajinských ozbrojených sil. O tom, že se v této souvislosti vedou intenzivní jednání, hovořila tento týden ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Záležitost je podle ní ve fázi příprav, zvažují se různé typy výcviku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy