Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Milionový byznys na dětských pojistkách. Cizinci si stěžují na praktiky PVZP. Jinde ale děti pojistit nemůžou

Zdravotní pojištění cizinců: Lidé musí platit horentní sumy za ošetření
Zdroj: profimedia
Předchozí Další
zdravotnictví

Málo známým faktem jsou podmínky přístupu cizinců ze zemí mimo EU žijících v České republice ke zdravotní péči. Pokud nemají trvalý pobyt, musí si ve většině případů platit zdravotní zákroky ze svého. To se týká i malých dětí. Lidé tak dají za ošetření i statisícové částky. Desítky příběhů lidí, kteří se musejí potýkat s drahým pojištěním, které jim ani nekryje všechny výlohy, popsala stránka PVZP není VZP. Její jméno je narážkou na dceřinou pojišťovnu VZP, která pojištění cizinců zajišťuje.

Přístup cizinců v České republice ke zdravotní péči přirovnává stránka PVZP není VZP k dystopickému románu spisovatele George Orwella. Alarmující je to především u dětí rodičů, kteří nepochází ze zemí EU, kteří nemají v ČR trvalý pobyt.

Zaplaťte téměř dva miliony předem

Zbývá jim tak pouze jediná dostupná možnost, kterou je takzvané komerční zdravotní pojištění pro cizince. Jeho rozsah by se dal podle zmíněné stránky připodobnit rozsahu cestovního pojištění rozšířeného o každoroční návštěvu praktického lékaře. Pokud si chtějí navíc zákroky platit z vlastní kapsy, naúčtují jim poskytovatelé zdravotní péče několikanásobně vyšší částky, než by naúčtovali pojišťovně či turistovi z EU.

Rodinám cizinců tak hrozí, že se kvůli drahým zákrokům zadluží. Česká republika je přitom jedinou zemí Evropské unie, která dětem pracujících státních příslušníků třetích zemí zabraňuje vstoupit do systému veřejného zdravotního pojištění. Příběhy cizinců, kteří si nemohou zajistit zdravotní pojištění, jsou šokující. Zmíněná stránka jich přináší desítky.

Například Brazilec, který žije už 2,5 roku v ČR a jehož dcera má Turnerův syndrom (genetická choroba, jejíž projevy se dají zmírnit podáváním růstového hormonu). "Sjednali jsme si zdravotní pojištění u pojišťovny Uniqa, které ale přímo vylučovalo úhradu veškeré zdravotní péče a léčiv spojených s léčbou Turnerova syndromu. Když jsme proto požádali PVZP, aby nám udělalo kalkulaci ceny, sdělili nám, že roční výše pojistného se v našem případě bude blížit celkovému limitu pojistného plnění 1 800 000 Kč a že máme celou částku zaplatit předem," popisuje své trable. Drahé léky se proto pokoušel převézt z Brazílie, ovšem zabavili mu je celníci.

Předčasný porod je vyšel draho

S problémy se potýká i matka syna s cukrovkou. "Ukázalo se, že pojištění se sice vztahuje na akutní stavy (jako diabetické kóma), hospitalizaci a zdravotní prohlídky, ale ne na ostatní zdravotní péči související s léčbou diabetu. Všechny ostatní děti stejného věku, které mají veřejné zdravotní pojištění, mají hrazenou i inzulinovou pumpu, inzulin a poměrně velké množství diagnostických proužků.. Pro nás to však neplatí. Inzulinová pumpa stojí 100 000 Kč, diagnostické proužky/senzory/inzulin pak ročně vyjdou na dalších 30 000 Kč, přičemž si vše musíme zaplatit sami," uvádí peripetie spojené se synovou nemocí.

A do třetice případ Daniila a jeho manželky Mily, kteří studovali v Praze. Mila měla bohužel komplikované těhotenství a porodila předčasně. Jeden den pobytu na novorozenecké JIP v porodnici Podolí přitom průměrně vyšel na 28 000 Kč, takže se limit pojistného plnění 100 000 Kč, který měl pokrýt celý pobyt dětí v nemocnici, vyčerpal během několika dní. Všechny soukromé zdravotní pojišťovny odmítly předčasně narozené děti pojistit. Náklady na poporodní péči tak vyskočily na 1 622 548 Kč. Páru nakonec náklady pomohla uhradit organizace InBáze, která za tím účelem uspořádala veřejnou sbírku.

Redakce eXtra.cz s dotazy ohledně situace cizinců ze třetích zemí kontaktovala pojišťovnu PVZP. Ta spadá pod VZP, která je největší českou zdravotní pojišťovnou. Do vydání článku však odpověď nepřišla.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy