Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Meteorologové varují před nebezpečným polárním vírem: Může způsobit omrzliny, podchlazení i smrt

Polární vír: Meteorologové před ním varují
Zdroj: Profimedia
Počasí

O tom, jaká bude letošní zima, se dohadují meteorologové již několik měsíců. Podle mnohých to vypadá, že bude tuhá zima, a to hlavně kvůli stále sílícímu polárnímu víru. Meteorologové z webu Severe Weather zjistili, že má polární vír nezvyklé chování.

Ve stratosféře nad severním pólem se tvoří nový polární vír. Ten má dlouhou a silnou historii vlivů na zimní počasí a na Spojené státy, Kanadu i Evropu, jak píše web Severe Weather.

Polární vír má navíc velmi zvláštní chování. Jakmile totiž zesílí, může způsobit kolaps víru, což následně způsobí řadu problémů, například opravdu tuhou a dlouhou zimu. S příchodem veliké zimy se pak může narušit doprava a přijít mohou i zdravotní rizika, mezi nimiž jsou podchlazení, omrzliny a v některých případech i smrt.

Zdravotní rizika

Jednoduše řečeno, polární vír je velká oblast nízkého tlaku a studeného vzduchu, která obklopuje póly. Nachází se tam po celý rok, ovšem během zimních měsíců nabírá na síle. Vír udržuje nejchladnější vzduch v oblasti pólu a působí jako dveře ledničky, které udržují chlad, jak píše web Weather and Radar.

„Arktický vzduch se dostává nad starý kontinent i do mírných zeměpisných šířek a přináší k nám silné mrazy a často i sníh. Nestává se to však pokaždé po jeho oslabení, nebo kolapsu, protože závisí i na mnoha dalších faktorech. Velký kolaps polárního víru přinesl leden 2021,“ uvedla pro TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy