Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Mé šance jsou velké, Andrej Babiš do boje o Hrad nepůjde, říká pro eXtra.cz senátor Marek Hilšer

Kandidáti na prezidenta 2023: Marek Hilšer věří, že Babiš do boje o Hrad nepůjde
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
rozhovor

Marek Hilšer ve své kampani na funkci prezidenta chce akcentovat téma exekucí. "Myslím, že je to velký problém, a odsuzuji, že na obchodu s chudobou nese vinu i řada politiků," uvádí v rozhovoru pro eXtra.cz, ve kterém rovněž zhodnotil své šance a řekl, jak si podle něj současná vláda počíná v době rostoucí energetické krize.

Jak byste zatím zhodnotil kampaň? Máte od občanů pozitivní vazbu?

Já jezdím s petičním stánkem, ta setkání jsou velmi vstřícná, lidé se zastavují, říkají, že mě budou volit, říkají, že mě volili i v minulosti, a líbí se jim, že jsem vytrval a nevzdal se, a to velmi na těch stáncích oceňují. Já se nebojím jít na ulici, mluvit s lidmi a musím říct, že mě to hodně posiluje.

Kolik už máte podpisů?

My budeme mít uzávěrku 15. října (rozhovor se konal 13. října, pozn. red). Lidé nám ještě podpisy posílají, takže v pravý čas a okamžik vyhlásíme, jak to s kandidaturou bude či nebude.

Exekuční byznys je napojen na politiky

Jaká jsou vaše nejdůležitější témata, s čím jdete do kampaně?

Já jsem byl členem sociálního výboru v Senátu, takže pro mě jsou důležitá témata sociální. To je první oblast, zaměřoval jsem se v Senátu na problematiku exekucí a obchodu s chudobou. Myslím, že je to velký problém, a odsuzuji, že ten obchod s chudobou byl propojen i s politikou a řada politiků na tom nese vinu. Není to tak, že by si lidé jen bezmezně půjčovali v době ekonomické krize, ale byl tady opravdu systém lidí, kteří na tom vydělávali a zneužívali třeba neznalosti lidí, a bohužel tito "podvodníci" jsou i lidé, kteří jsou navázání na politiku. To je třeba řešit a prezident by na to měl jasně upozorňovat.

Prezident má ale pouze omezené možnosti...

On samozřejmě nemůže přijímat zákony, ale to téma je velmi důležité, protože to nepoškozuje jen ty občany s exekucí, ale má to důsledky pro celou společnost, pro každého z nás. Proto na to musí upozořnovat. Důležitým tématem je pro mě jako pro lékaře také dostupnost zdravotní péče. To je něco, o čem je třeba mluvit. Víme, že dnes v malých městech nejsou dostupní lékaři, praktici, pediatři. Já si plně uvědomuji, že prezident to nemůže změnit lusknutím prstu, ale musí to téma zvedat, protože tak, jak jezdím po republice, je to téma, které se velmi často objevuje.

Jaká další témata hodláte akcentovat?

Samozřejmě velmi podstatná je energetika. Já razím to, že energetika by se měla demokratizovat, to znamená umožnit lidem, aby si pořizovali obnovitelné zdroje, aby mohli oni sami vyrábět energii.To je například možné už v Rakousku. U nás tomu bylo dlouho bráněno, protože velké energetické podniky nechtěly umožnit lidem, aby jim konkurovali, a takhle vidím, že je možné zlevnit pro lidi energii.

Takže demokratizace energetiky, sdílení energie, a pokud stát chce investovat na stavbu nějaké atomové elektrárny odhadem 200 miliard, pak by měl stejnou částku investovat do lidí a dát ji lidem, aby si mohli pořídit obnovitelné zdroje na střechy, solární panely a mohli by tu energii mezi sebou sdílet a velmi levně ji vyrábět. Je to tak v Rakousku, není to science fiction a lidem to pomáhá.

Nebojíte se toho, že je letos hodně liberálně - pravicových kandidátů a opět se "vybijete" mezi sebou v prvním kole?

Demokracie je od toho, aby se lidé hlásili do voleb a byli aktivní. Ať rozhodnou občané, kdo je jim blízký. Každý z nás reprezentuje něco jiného a má za sebou jiný příběh. Já reprezentuji ten občanský příběh člověka, který není navázaný na žádné lobbistické skupiny, právní kanceláře ani nějaké miliardáře. Takže jsem naprosto nezávislý a mohu věci říkat na rovinu, pro lidi a v tomto ohledu si myslím, že mám unikátní pozici mezi těmi kandidáty, kteří jsou relevantní. Nejsem navázaný na jakoukoli politickou stranu, ani na stranu pana Babiše, ani na Pětikoalici, protože si myslím, že budoucí prezident by měl být opravdu nadstranický a nezávislý na těch velkých penězích, které kazí politiku.

Šance mám velké, lidé už nemusí volit menší zlo

Jak vidíte vaše šance?

Vidím velké šance. Já se pohybuji v těch průzkumech na třetím nebo čtvrtém místě. Ale průzkumy jsou zatím irelevantní, protože máme dva měsíce do voleb, ještě ani nevíme, jací budou kandidáti. Tím, že podle mého názoru nebude kandidovat Andrej Babiš, se ta situace velmi změní a možná lidé začnou přemýšlet jinak, než že "musíme volit menší zlo". Já jsem pro to, aby se volil někdo, kdo bude ochoten bojovat za lidi, za zlepšení politické kultury, a myslím, že to může udělat jen někdo, kdo vychází jako občan z lidu.

Nyní je velká energetická krize, vysoká inflace. Už proběhlo několik demonstrací. Myslíte si, že vláda mírní dopady dobře, nebo by měla dělat více?

Musíme si uvědomit, že ta energetická krize je způsobená hybridní válkou ze strany Putina, takže určitě to má svůj efekt na společnost. Když se zdražují energie, mě to samozřejmě štve také, že platím 46 korun za naftu. Je to situace, která je ale vyvolaná válkou, takže nepochybně vláda nemá teď jednoduchý úkol. Taky ale nerozumím tomu, proč když se nyní ropa v zahraničí prodává za cenu, která není zas tak vysoká, tak u nás je astronomická. To asi úplně zvládnuté není. Takže by se měly hlídat marže. Vláda podnikla kroky, zastropovala ceny enrgií, to nepochybně je důležité a musíme přečkat tuto zimu. Je ale třeba pomoci lidem cíleně, já nejsem úplně pro plošná opatření, jsem pro to, aby se těm lidem, kteří to potřebují, opravdu pomáhalo, a nikoli aby se peníze dávaly bohatší části společnosti. To nedává smysl.

Jedním z požadavků bylo zastropování cen nejen energií, ale i dalších komodit. Pro to byste třeba byl?

To není úplně možné rozložit, nakonec to zastropování cen platí stát a tedy my. Já jsem, a to zdůrazňuji, pro ty, kteří to potřebují, pro které je to zdražování neúnosné. Tak tito lidé potřebují pomoci po tu dobu, dokud to zdražování nepřestane. To jsou senioři, lidé, kteří mají nízké příjmy, a dnes je to už i nižší střední třída. Takže ti lidé, kteří to potřebují, mají dostat cílenou pomoc. Ten, kdo vydělává 100 tisíc, takovou pomoc nepotřebuje.

Konaly se komunální a senátní volby, jak hodnotíte jejich výsledek? Do Senátu se probojovaly dvě dámy z dezinformačně-populistického proudu. Vidíte tam naopak někoho, s kým byste třeba spolupracoval rád?

Já myslím, že ty volby nedopadly špatně. To, že se tam dostaly tyto dvě dámy, tak lidé si je zvolili, mohlo to dopadnout hůř v tomto ohledu. Nepochybně narostla síla ODS v Senátu, což já vnímám jako určitou nerovnováhu v rámci toho působení, ale obecně hodnotím, že ty volby dopadly dobře.

První část rozhovoru s Markem Hilšerem o jeho návštěvě Ukrajiny naleznete zde.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy