Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Matěj Stropnický si plivl na Karla Schwarzenberga: Nebyl kníže, to je lokajství, hrál si na blahosklonnou vrchnost

Matěj Stropnický a Karel Schwarzenberg
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
+ Dalších 26 fotografií
ZLOBA

Matěj Stropnický, zámecký pán, bývalý politik a signatář prohlášení, aby se jednalo s Ruskem, jako by snad nebylo pachatelem mnoha válečných zvěrstev na Ukrajině, si za „oběť“ svého nejnovějšího pohoršení vybral zesnulého Karla Schwarzenberga. Přesněji humbuk, který se kolem jeho pohřbu strhl. Co napsal na svůj Facebook a jak se ve vyjádření pro eXtra.cz do nebožtíka opět drsně navezl?

Matěj Stropnický sepsul titulování Karla Schwarzenberga

Matěj Stropnický hodně často vyvolává kontroverze, ani tentokrát jeho slova nezůstala bez rozhořčených reakcí.

„Von snad umřel král? Po úmrtí Karla Schwarzenberga jsem využil příležitost mlčet a té se přidržím i nadále. Tohle tedy není poznámka k němu, ale k té šlechtické, ba vskutku královské pompě, které se jeho odchodu dostává,“ rozepsal se Matěj na svém Facebooku.

A pokračoval: Je to nedemokratické, nerepublikánské a smrdí to nejhlubším reakcionářstvím. V téhle zemi díky Masarykovi s Benešem neexistují žádná knížata, žádná šlechta, žádná panství v jejich majetku. Vždycky, když něco takového napíšete, je to dezinformace. Umřel člověk, ne král, milá média,“ zlobí se Stropnický.


Kritika

Za svá slova se dočkal velké kritiky, například od „jaderné baby“ Dany Drábové nebo fotografa Jana Šibíka, který ho označil za „bolševickou nulu“.

Tady ten kok*tek, který vyrostl v luxusu, o nic nemusel bojovat, dostal všechno na zlatým tácu, bude urážet tímhle komentem člověka, který pro tuhle republiku udělal víc, než by tenhle pab*b stihnul za deset životů… Je mi z něj a jemu podobných na zvracení,“ rozčílil se na síti X mistr světa v hokeji Jiří Hrdina.

Matěj Stropnický pro eXtra.cz: Šlechtické tituly nemají v médiích co dělat

Když jsme expolitikovi zavolali, namítli jsme k jeho původnímu textu, že všude se o všeobecně váženém zesnulém píše nikoli jako o králi, nýbrž jako o knížeti. Byla to prakticky jeho přezdívka. Ovšem i to majiteli zámku v Osečanech vadí.

„Ale to je propaganda TOP 09. A jestli to vnímáte stejně, tak jste jí také podlehl (směje se). Schwarzenberg je toho vrchol, ale to, že se vrací do veřejného prostoru označování příslušníků někdejší šlechty původní titulaturou, to považuju za nepatřičné. V demokratické zemi to v mediální komunikaci na toto téma nemá co dělat,“ sdělil eXtra.cz Stropnický.


Hrál si na blahosklonnou vrchnost, tvrdí Stropnický

Že by šlechta obecně nebyla nic špatného, pokud stovky let zodpovědně spravuje majetky, to si také nemyslí.

„Že šlechta není nic špatného? Šlechta jsou přece privilegia. A že máte pohřeb v nejvýznamnějším chrámu této země, že máte na rakvi své rodové barvy a na parte že je napsáno, že jste kníže a pán, to promiňte, to sem nepatří. Že to média akceptují, to je strašný projev lokajství,“ pokračuje dál v upřesnění svého názoru.

Sám kníže na tomto označení nelpěl. „Snažil se vytvářet lidový obraz blahosklonné vrchnosti, které nic lidového na veřejnosti není cizí. To samozřejmě přinášelo politické body. A čím jste bohatší, tím musíte v politice dbát na lidovost. To ví i Babiš,“ vysvětluje si to sám pro sebe Matěj Stropnický.

„Vytváří se tu nebezpečný kult,“ varuje Stropnický

„Můj příspěvek nebyl a neměl být o zemřelém člověku, ale o pompě, kterou vytváří jeho pohrobci. A o kultu, který se tu buduje. To není kritika Karla Schwarzenberga, to je kritika Schwarzenbergovců, tedy jeho příznivců, kteří se nám snaží vyretušovat obrázek někoho, kdo byl především člověk, tedy také člověk v řadě věcí kontroverzní,“ tvrdí dál.

„Měl jsem hlavně potřebu dát najevo, že tohle připomíná Rakousko-Uhersko. S tím se, doufám, tato země vypořádala již v roce 1918,“ uzavřel pro eXtra.cz Matěj Stropnický situaci okolo zesnulého knížete.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy