Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Masivní protesty v USA kvůli verdiktu o potratech: Policisté berou na ženy obušky

Protestující za tělesnou autonomii.
Zdroj: Twitter LA Daily News
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
rozdělená země

Po pátečním výroku Nejvyššího soudu, který v USA zrušil federální právo na potrat, zemi zachvátila vlna protestů. Většina z nich je poklidných, ale v některých státech došlo ke střetům s policií a zatýkání. V Los Angeles se demonstranti pokusili zablokovat dálnici, načež je policisté zatlačili za pomoci obušků. V Arizoně byla podle zahraničních médií povolána i Národní garda.

Minulý čtvrtek americký Nejvyšší soud zrušil právo na potrat dané verdiktem starým skoro 50 let. Ženy v celých USA podle něj měly právo na interrupci zhruba do 23. týdne těhotenství. Rozhodnutí vyvolalo doslova bouři po celé zemi. Lidé nesouhlasící s verdiktem protestují na mnoha místech, přičemž někde se demonstrace nevyhnuly střetům s policií.

Herečku přitlačili k zemi

V Los Angeles podle CNN v sobotu policie zasahovala, když se demonstranti pokusili napochodovat na dálnici USA 101. Policisté postrčili demonstranty a nejméně jednu osobu udeřili obušky.

Podle videa z místa incidentu byla herečka Jodi Sweetin přitlačena k zemi policejním důstojníkem. Sweetin vstala a dál protestovala, podle fotožurnalisty a svědka Michaela Adea skandovala „Žádná spravedlnost, žádný mír“. Losangeleská policie o videu ví a dle jejího vyjádření bude incident prošetřen.

V New Yorku bylo podle místní policie vzato do vazby nejméně 20 lidí. V Greenville v Jižní Karolíně bylo na sobotním shromáždění zatčeno nejméně šest lidí. Na shromáždění se střetli odpůrci i příznivci verdiktu Nejvyššího soudu.

Ve Washingtonu, DC, byli v sobotu zatčeni dva lidé z „házení barvy přes plot“, napsala na Twitteru americká Capitol Police. Ve Phoenixu ve státě Arizona se v sobotu zúčastnilo shromáždění asi 1200 lidí. Čtyři lidé byli zatčeni v den poté, co byl stržen plot kolem domu a Senate Plaza. Na sociální síti Twitter se v pondělí objevily záběry Národní gardy, která byla povolána, aby protesty potlačila.

Nejste v bezpečí

V Lynchburgu ve Virginii policie vyšetřuje vandalismus v těhotenském centru. Poblíž vchodu do těhotenského centra Blue Ridge byla nastříkána slova „Pokud potrat není bezpečný, nejste v bezpečí“. Na záběrech z bezpečnostních kamer je vidět, že se těchto činů dopustili „čtyři maskovaní jedinci“.

V pátek centrum sdílelo svou podporu rozhodnutí Nejvyššího soudu na Facebooku a napsalo: "Radujeme se se srdcem vděčnosti za rozhodnutí, která dnes podpořila život."

V důsledku verdiktu mohou američtí zákonodárci přístup k potratům libovolně regulovat. Několik států kontrolovaných Republikánskou stranou interrupce ihned zakázalo a očekává se, že počet států zakazujících či omezujících možnost žen ukončit těhotenství brzy přesáhne 20.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy