Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Masivní protest v Praze obrazem: Fiala si v žitě žije, křičí protestující. Vláda neustoupí, vzkázal premiér

Sešlo se plno lidí.
Zdroj: Pavel Dvořák/eXtra.cz
+ Dalších 41 fotografií
Demonstrace

Na Malostranském náměstí v Praze se sešli demonstranti z celé republiky, kteří protestují proti vládním opatřením. Premiér Petr Fiala (59) podle informací ČTK nemůže pod tlakem ustoupit od snahy o ozdravení veřejných financí. „Ustoupili bychom od dobré budoucnosti,“ uvedl premiér. Dění na Malostranském náměstí sledoval fotoreportér redakce eXtra.

Stovky lidí vyrazily na Malostranské náměstí, aby vyjádřily nespokojenost se současnou vládou. Konkrétně nesouhlasí s konsolidačním balíčkem, prodlužováním věku odchodu do důchodu a navrženou minimální mzdou pro rok 2024. Místo toho by lidé přivítali dřívější odchod do důchodu u náročných profesí apod.

Na místě je hlášeno mezi 500 až tisíci lidmi, číslo ale bude zřejmě v průběhu dne stoupat. Na místě je i redakce eXtra.cz, která dokumentuje situaci. Z Palachova náměstí mezitím ve 12:30 vyrazil průvod stovek lidí k Malostranskému náměstí.

Transparenty: Konec levné práce

Lidé na protest vytáhli transparenty s nápisy jako „Česká vládo, pokud s námi nechceš jednat, jdi do prd*le“, „Dělník hubou v zemi ryje, Fiala si v žitě žije“ či „Konec levné práce“. Na místě demonstrují průmyslové podniky, školy i odbory.

Podle premiéra Petra Fialy vláda nemůže pod tlakem ustoupit od snahy o uzdravení veřejných financí. „Jsem připraven vždy jednat, ale ne pod tlakem, ne za této atmosféry, to žádné jednání nemá smysl. Až se odbory budou chtít vrátit k jednání a bude to jednání konstruktivní, nebude to pod tlakem a hrozbou dalších protestů, tak jsme samozřejmě připraveni jednat,“ řekl Fiala podle České tiskové kanceláře.

Podle Fialy se odbory chtějí zviditelnit

Fiala vidí za stávkou ve školství a dalšími protesty snahu odborářských předáků zviditelnit se. „Jako rukojmí drží celou zemi a její zdravou budoucnost. V politologii se často říká, že odbory protestují tam, kde nejsou schopny dosáhnout svých cílů prostřednictvím vyjednávání, protože jsou slabé. Tak já myslím, že i toto je příklad toho, co se odehrává v ČR,“ prozradil Fiala.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy