Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Martínek konečně může začít svůj boj o život. Rodiče po vybrání peněz nastínili další kroky

Sbírka pro dvouletého Martínka: Chlapeček potřebuje 100 milionů, aby mohl přežít
Zdroj: Se svolením Donio
+ Další 2 fotografie
Pomoc

Naprostý zázrak se přihodil rodině těžce nemocného dvouletého Martínka. Na stránce darovacího centra se totiž podařilo vybrat téměř 150 milionů na léčbu jeho nemoci, kterou pojišťovna neproplácí. V rozhovoru pro iDnes prozradil šťastný otec malého Martínka, že upřímně ani nevěřil, že takovou částku se podaří vybrat, a že je všem dárcům nesmírně vděčný. 

Na stránce Donio bylo vybráno mnohem více než 100 milionů korun, které dvouletý Martínek potřebuje na léčbu vzácného genetického syndromu AADC. Lidé nakonec poslali téměř 150 milionů korun a chlapec tak bude moci podstoupit nákladnou léčbu, kterou kvůli vzácnosti choroby nehradí zdravotní pojišťovna.

„Upřímně jsem nevěřil, že se to zvládne,“ prozradil otec Martínka Tomáš Zatloukal v rozhovoru pro iDnes. Až v pátek prý začal věřit, že by se oněch 100 milionů mohlo podařit vybrat. To se povedlo a sbírka byla v úterý večer zastavena. „Začal jsem věřit v zázrak,“ uvedl otec a všem v rozhovoru ještě jednou ze srdce poděkoval.

Léčit se bude v zahraničí

Martínka nyní bude čekat operace v zahraničí, a to buď v Itálii, nebo ve Francii. Celá rodina se musí poradit s vedoucí lékařkou Kliniky dětské neurologie 2. LF UK a FN Motol Janou Haberleovou, jak budou dál postupovat. „Konkrétní termín nejsem schopen posoudit. Nikdy jsme tímhle neprocházeli, takže to ani neodhadnu,“ uvedl Zatloukal.

„Řešíme to v řádech hodin. Večer máme telefonát s paní Haberleovou. Už ráno jsme jednání zahájili s tím, že už jsou finanční prostředky. To byl impuls, kdy se mohlo začít. Není možné objednávat léky bez hrazení. Jak jsme slíbili, budeme informovat veřejnost,“ uvedl advokát rodiny Zdeněk Joukl v rozhovoru pro uvedený web.

Nejtěžší forma nemoci

Dvouletému Martínkovi byl diagnostikován syndrom AADC ve věku rok a půl v motolské nemocnici. Jedná se o velmi vzácnou genetickou vadu, na světě je jen asi 120 potvrzených případů.

Martínek trpí nejtěžší formou tohoto onemocnění a je zcela odkázán na péči a pomoc druhých. „Je ležící a bez naší pomoci neudrží ani vzpřímenou hlavičku. Je hadrovitý, často zničehonic zvrací, nadměrně se potí, mívá svalové křeče různé intenzity podobné epileptickým záchvatům a také má výrazně oslabený sací a polykací reflex," popsala rodina u sbírky na Doniu.

Související články

Další články