Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Martínek dostal díky solidaritě Čechů šanci na normální život. Zeptali jsme se politiků, jestli přispěli, ti zarytě mlčí

Zeptali jsme se politiků, jestli přispěli na Martínka. Chlapec dostal díky nasazení dárců šanci na normální život
Zdroj: koláž eXtra.cz / Profimedia.cz, se svolením TV Prima
+ Další 4 fotografie
reakce na sbírku

Díky veřejné sbírce se podařilo získat téměř 150 milionů korun na léčbu dvouletého Martínka, postiženého vzácným syndromem AADC. Přestože zdravotní pojišťovna odmítla uhradit nákladnou genovou terapii, rodina díky sbírce získá potřebné finanční prostředky, které nebudou zdaněny. Případ malého chlapce ale vyvolal emoce a vypjaté reakce i v české politice – opozice využila příležitosti zkritizovat současné vedení ministerstva zdravotnictví, což si vládní představitelé nenechali líbit. Redakce eXtra.cz se proto zeptala jednotlivých politiků, jak se do sbírky zapojili oni sami.

S anketními otázkami oslovilo eXtra.cz hned několik z nejvýraznějších jmen domácí politiky. Byla mezi nimi šéfka poslanců ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová, která během uplynulých dnů kritizovala kvůli sbírce ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) hned několikrát. Oslovili jsme i předsedkyni současné Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) nebo samotného předsedu vlády a šéfa ODS Petra Fialu.

Odpověď ani od jednoho z nich ale nepřišla – stejně jako od šéfa opozičního hnutí ANO Andreje Babiše nebo starosty Prahy 7 a bývalého poslance Jana Čižinského (za Praha Sobě). Na vině může být i skutečnost, že po úspěšném vybrání cílové částky, tedy 100 milionů korun, zájem o diskuzi na téma Martínkovy sbírky opadl. Ještě méně je v takovém případě na místě „nahánění politických bodů“, jak mohou někteří politici vyjádření k tomuto případu vnímat.

Šlo to pomalu

Podle informací z platformy Donio, která výběr peněz zaštiťovala, sbírka trvala 35 dnů a zapojilo se do ní více než 303 tisíc dárců. Ačkoli byl její začátek spíše pomalý a částka rostla jen mírným tempem, v závěru se sbírka dynamicky rozjela díky podpoře známých osobností. Významnou roli sehrála influencerka Nikol Leitgeb, která k podpoře mobilizovala své sledující na sociálních sítích.

Cílová částka sbírky byla stanovena na 100 milionů korun kvůli ceně za léčbu přípravkem UPSTAZA. Její cena se pohybuje kolem 4,2 milionu eur (téměř 103 milionů korun). Jedině tato léčba by mohla Martínkovi poskytnout šanci na normální život. Syndrom AADC je genetické onemocnění, které postihuje metabolismus neurotransmiterů v mozku. Trpí jím zhruba 120 lidí – tolik je potvrzených případů na celém světě. Pacienti trpí svalovou slabostí, poruchami pohybu, spánku a mnoha dalšími komplikacemi.

Ačkoli v uplynulých dnech se vyskytly v některých diskuzích obavy ze zdanění vybrané částky, finanční správa na síti X potvrdila, že příjmy z veřejné sbírky jsou osvobozeny od daně a nebude na ně uplatněna ani DPH. Stát tedy žádné peníze formou daní z vybrané částky neodčerpá, vše může jít na léčbu.

Související články

Další články