Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Manévry v České televizi: Razantní škrty v programu a propouštění!

Česká televize chystá škrty: Propouštění a rušení kanálů!
Zdroj: profimedia.cz
Propouštění

Česká televize plánuje změny. Kvůli poklesu reálné hodnoty koncesionářských poplatků musí začít ČT šetřit, jak informoval Petr Dvořák (57) v oficiální tiskové zprávě. Na provozu i programu plánují ušetřit až 910 milionů korun.

Česká televize chystá pořádné škrty, aby ušetřila. Do konce letošního roku plánuje zrušit až padesát pracovních míst a dalších dvě stě během následujících dvou let.

Podle generálního ředitele Petra Dvořáka omezí ČT investice a také studiovou tvorbu ve studiu Ostrava. „Tam již není možné za současného technologického stavu bez větší investice zajistit výrobu nových pořadů. Výroba tak bude z větší části převedena do nového studia v Brně, které je nyní technologicky nejmodernějším studiem ČT,“ píše se v oficiální tiskové zprávě. Na těchto krocích chce televize ušetřit 300 milionů korun.

Omezí se sport

Co se týče tvorby, u ní se také podepíší škrty. Tempo výroby původních pořadů ve všech žánrech se zpomalí. „I v následujících dvou letech bude důraz na kvalitu pro Českou televizi určujícím principem. Bude vytvářet pořady s významnou obsahovou i produkční hodnotou, rozvíjet originální látky i tvůrčí přístupy, pořady žánrově odvážné, ale i rodinné, vzdělávací nebo ty, které jsou věnovány divákům, kteří relevantní audiovizuální služby jinde nenacházejí,“ píše se dále v tiskové zprávě.

Škrty významně ovlivní také samotný program České televize. Od ledna 2023 skončí vysílání ČT3 a další změny v počtu kanálů mohou nastat po roce 2024. Také sportovní fanoušci by se měli mít na pozoru.Česká televize bude nucena k omezením výroby sportovních pořadů a k omezením v oblasti vlastnictví vysílacích práv,“ stojí ve zprávě. Pořizovací ceny sportovních vysílacích práv totiž neustále rostou.

Zvýšení koncesionářských poplatků

Generální ředitel Dvořák také trvá na tom, že by se měly zvýšit koncesionářské poplatky.Jeho reálná hodnota klesla za posledních čtrnáct let o 36 procent,“ uvedl, jak informoval server Seznam Zprávy. Koncesionářské poplatky se naposledy zvyšovaly v roce 2008 a dnes diváci platí 135 korun. Podle Dvořáka by se však kvůli vzrůstu cen mohla jejich reálná hodnota pohybovat na 50 korunách. Dle vývoje inflace by měly být koncesionářské poplatky ve výši 209 korun.

Koncesionářský poplatek je hlavním zdrojem financování ČT. Jeho výše je stejná od začátku roku 2008, kdy se zvedla ze 120 na 135 korun. Dle Dvořáka je jeho současná reálná hodnota 86 korun.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy