Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Manévry kolem sídla prezidentů: Pavel se stěhuje, Mynář zamluvil Hrad pro kamarády

Vratislav Mynář: Na Velikonoce zamluvil Hrad svým kamarádům
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková, profimedia, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
kauza

Bývalý hradní kancléř Vratislav Mynář stihl ještě před svým koncem v úřadu způsobit další poprask. Jak zjistil server Seznam Zprávy, Správa Pražského hradu podepsala smlouvu o pronájmu prostor za katedrálou svatého Víta na velikonoční trhy. Zakázku získala firma Astacus, jejíž zaměstnanci v minulosti statisíci sponzorovali politickou stranu Stranu práv občanů - zemanovci (SPO). Jejím bývalým předsedou byl právě Mynář. Petr Pavel pak oznámil, kde bude během svého prezidentování bydlet.

V poslední den prezidentského mandátu Miloše Zemana podepsala Správa Pražského hradu smlouvu o pronájmu prostor za katedrálou svatého Víta na velikonoční trhy. Zakázku získala firma Astacus, jejíž zaměstnanci v minulosti statisíci sponzorovali politickou stranu Stranu práv občanů - zemanovci (SPO), napsal server Seznam Zprávy. V registru smluv byl kontrakt zveřejněn ve čtvrtek dopoledne, tedy v den inaugurace nového prezidenta Petra Pavla. Firma za víc než měsíc pronájmu prostor o rozloze 400 metrů čtverečních zaplatí 450 000 korun.

Majitel firmy Astacus Michal Pechan v minulých letech dostával do pronájmu nádvoří jedné z nejnavštěvovanějších památek v Česku opakovaně. Ředitel Správy Pražského hradu Jan Novák, kterého do funkce od ledna dosadil vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář, serveru sdělil, že Hrad smlouvu podepsat musel. "Správa Pražského hradu uspořádala veřejné a otevřené výběrové řízení, v němž nebyl nikdo protežován a nikdo znevýhodněn. Smlouva byla podepsána s firmou, která zvítězila. S výběrem a smlouvou nebylo možno čekat, pokud měly letos velikonoční trhy proběhnout," uvedl Novák.

Na dotaz, kolik se přihlásilo zájemců a na základě čeho vybrali vítěze, už do vydání textu neodpověděl, poznamenal server. Podle zdrojů Seznam Zpráv stál za pronájmy pro Pechanovu firmu Mynář. Ani ten na dotazy nereagoval. Prostor za svatovítskou katedrálou pronajala Správa Pražského hradu Pechanově firmě Astacus už v roce 2019. Bez tendru a do konce Zemanova mandátu. Hrad to hájil tím, že smlouva navazuje na původní dohodu z roku 2015, píše server.

Pechan odmítá, že jeho úspěchy při uzavírání smluv na Hradě souvisejí se sponzoringem, který prezidentské straně poskytovali jeho podřízení. A podle serveru tvrdí, že s Mynářem o smlouvách nejednal. "Hrad na tyto trhy vyhlásil výběrové řízení, kterého jsme se účastnili," uvedl ke smlouvě o velikonočním pronájmu.

Astacus i další Pechanovy firmy jako Pralinka, Galaxie Production nebo Infiteam podle serveru vyšetřují policisté kvůli podezření z fiktivních obchodů, které údajně připravily stát o miliony korun na daních.

Pavel se odstěhuje do Prahy, doma bude jen na víkendy

Prezident Petr Pavel zároveň oznámil, že hodlá přes týden bydlet v Praze. Do svého domova v Černoučku na Litoměřicku by rád jezdil na víkend. V hlavním městě nechce žít v apartmá přímo na Pražském hradě, ale v areálu Hradu bude, řekl ve čtvrtek večer v rozhovoru pro Českou televizi.

Pavel nepředpokládá, že by do práce denně dojížděl ze svého dosavadního domova. Přes týden proto bude bydlet v hlavním městě. "Možná na víkend, když nebudou povinnosti, tak se pojedeme podívat domů," řekl.

Jako hlava státu může využít několik možností bydlení. "Dnes jsme viděli jednu z nich, tu, která se nazývá apartmá," uvedl. "To je opravdu bydlení na zámku, to si nedokážu úplně představit," dodal. V pátek by si proto chtěl prohlédnout další možnosti.

V bytě přímo na Hradě bydleli prvorepublikoví prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš. Oficiální i soukromé pokoje v jižním křídle nad svahem hradních zahrad pro Masaryka upravil architekt Josip Plečnik.

Komunističtí prezidenti využívali k bydlení takzvaný Domeček, tedy rezidenci v Královské zahradě v areálu Pražského hradu. Václav Havel, který nechal Hrad otevřít veřejnosti, v Domečku bydlel jen několik měsíců.

Václavu Klausovi sloužila jako rezidence empírová Lumbeho vila nedaleko Jeleního příkopu. Ve vile bydlel po svém zvolení v roce 2013 i Miloš Zeman, který však v poslední době pobýval hlavně v Lánech. Vilu tak využívaly zejména jeho manželka a dcera.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy