Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Maminka popálené Natálky promluvila o strachu ze žhářů: Dcery se chtěly odstěhovat, říká a prozradila, kolik útočníci splácejí

Anna Siváková se svou dcerou Natálkou v roce 2014.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
natálka z vítkova

V úterý to budou tři týdny od chvíle, kdy dvojice vítkovských žhářů opustila bránu mírovské věznice. Václav Cojocaru a Ivo Müller byli z výkonu trestu propuštěni po odpykání dvou třetin svých trestů. Útočníkům a pravicovým radikálům sice soud zbylá léta odnětí svobody odpustil, kriticky popálená Natálka spolu se svými příbuznými však trpí dál. Kromě verbálních útoků na síti se rodiny Sivákových dotýkají i obavy o vlastní bezpečí, což je také důvod, proč je pod neustálým dohledem policie. S maminkou Natálky Annou Sivákovou hovořila redakce eXtra.cz.

V noci 19. dubna 2009 ve Vítkově na Opavsku zaútočili na dům obývaný početnou romskou rodinou čtyři mladíci. Do oken hodili zápalné láhve a budova začala okamžitě hořet. Tři lidé byli zraněni, nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálka. Jak před lety informovaly Lidovky, dítě bylo popáleno na 80 procentech těla a přišlo o tři prsty na rukou. Podle znalců všichni čtyři odsouzení patřili k aktivním severomoravským neonacistům, kteří propadli nenávistné ideologii.

Po těch pár týdnech (od propuštění útočníků) je to s Natálkou trošku lepší. Minule už se byla na tancování s holkami znovu podívat a myslím, že toho nikdy nenechá. Je hrozně ráda, že tančí, a hlavně ji to baví,“ řekla Siváková v posledním rozhovoru pro eXtra.cz.

„Každý den nám volají a ptají se, jak jsme na tom“

Dcery se chtěly stěhovat, ale vysvětlovala jsem jim, že musíme být spolu a ony musí být tam, kde jsme my. Ani já bych nebyla ráda, kdyby chtěly být někde jinde, než jsem já. Nebylo to lehké, ale zůstávají tady,“ uvedla žena, která už před časem řekla, že jejich aktuální bydliště pravidelně kontrolují policejní hlídky.

Jsme stále pod dohledem policie,“ potvrdila nyní Siváková a dodala: „Jsem ráda i za to, že nám každý den volají a ptají se, jak jsme na tom. Dneska mi právě budou volat.“

Maminka Natálky zároveň řekla, že od útočníků ani jejich právníků zatím žádný kontakt neproběhl. „Dva z nich – zrovna ti, které propustili – nám splácejí odškodné. Je to kolem tisícovky. Dluží nám ale ještě strašně hodně. Nevím přesně kolik, ale myslím, že tam bylo nějakých 17 milionů. Myslím, že to všechno stejně nesplatí,“ dodala.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy