Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Bolestivé vzpomínky Zaorálka na útok na fakultě. Panika, strach ze smrti i zničené životy nevinných studentů

+ Dalších 5 fotografií

Bývalý ministr zahraničí a kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) byl na Filozofické fakultě UK v době tragické střelby v prosinci minulého roku. "Měl jsem tam studenta, který zažil ten mačetový útok na střední škole a teď ještě tohle. On mi říkal, že to není náhoda, že to cítí jako něco, co přichází," uvedl v pořadu eXtra Host. Jak na jeden z nejhorších dnů ve svém životě vzpomíná? A jak to vnímali jeho studenti?

Zkušený politik Lubomír Zaorálek (ČSSD) je také učitel a v době tragického útoku střelce na Filozofické fakultě v Praze tam měl zrovna přednášku. V pořadu eXtra Host vzpomínal na jeden z nejhorších dnů ve svém životě.

"To se asi nedá nazvat vzpomínky, protože to je něco, s čím se úplně člověk nevyrovná ani po čase v tom, že to nejste schopen domyslet. Nejde vám to do hlavy, co se to vlastně odehrálo, a jako kdyby vám pořád unikaly některé věci v tom," popsal politik své pocity.

Lubomír Zaorálek: Hudba na Staroměstském náměstí byl úplně jiný svět

"Když se to samotné stane, jednáte spíš, jako že chcete vyřešit věcný problém, se kterým si chcete poradit. Teprve poté to nabylo takových přízračných podob celý ten 21. prosinec, protože když jsme se s těmi studenty dostali za to Rudolfinum, pak začal neuvěřitelný zmatek v tom, že se mluvilo o tom, že střelců je víc, že jsou tam bomby, a mně například volaly studentky z druhého konce Prahy, jestli jsou dost daleko," uvedl, jak tehdejší den prožíval.

V rámci osudného dne pak zažíval i bizarní momenty. "Když jsme šli se studenty přes Staroměstské náměstí a tam hrála hudba a byli tam turisti, tak to byl úplně jiný svět. Vypadalo to úplně neskutečně a nešlo to pochopit," řekl.

Doporučené video: Celý rozhovor s Lubomírem Zaorálkem

Proto bylo podle něj potřeba se se studenty sejít a zrekonstruovat si celou traumatickou událost. Člověk podle jeho slov chtěl zjistit, co se to vlastně stalo a proč.

"Mě šokovalo to, jak to bylo všechno rozmanité, že každý dělal odlišné závěry. Ta škála reakcí mě ohromila. Závěr je, že jsem si uvědomil, jak to zasáhlo životy lidí daleko víc, než si člověk myslel. Ty rodiny zabitých. Najednou někteří se s tím budou vypořádávat ještě delší dobu, ale ten rozsah si člověk uvědomil při těch rozhovorech. Někdy se mi zdá, že to chceme částečně zapomenout, vytěsnit," pokračoval exministr.

Jeden ze studentů zažil útok mačetou i šíleného střelce na fakultě

"Měl jsem tam studenta, který zažil ten mačetový útok na střední škole a teď ještě tohle. On mi říkal, že to není náhoda, že to cítí jako něco, co přichází. Jim to připadalo, že to je příznak něčeho, co je obecnější. Oni mají pocit, že to je vyjádření doby. Vyjádření nihilismu, který popírá všechno, o co oni se snaží a čemu dávají smysl," tlumočil názory svých studentů.

"Já jsem si na tom uvědomil tu křehkost života těch studentů a v tom to bylo pro mne zásadní. Některé jejich životy byly zničeny stylem, který si neumíme představit," dodal.

Následně si neodpustil kritiku ohledně vyšetřování celé události. "Nepřijde mi šťastné, jak se to celé vyšetřuje. Není záruka, že budou položeny zásadní otázky. Šetří se události 21. prosince, ale nikdo z těch, kdo to šetří, nemá zájem šetřit, co se odehrálo od 15. prosince, tedy vražda v Klánovickém lese. Například jak se nasadila policie. V té kauze se doplatilo na to, že máme podfinancovanou policii," myslí si Zaorálek.

"Z těch výpovědí jsem si odnesl pocit, že ve skutečnosti k posílení policie došlo až den před 21. prosincem. Nechci kritizovat policisty, kteří tam zasahovali, ale ten systém jako takový. Mám informaci, že odcházejí lidé od policie a nejsou vytvořeny podmínky, aby se dalo obstát a postavit těm problémům a úkolům," uvedl politik.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy