Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Lidi nadzvedla sbírka na feministickou kavárnu v Praze: Ta se rázem změnila na lidskoprávní

Ilustrační foto.
Zdroj: pixabay
kavárna

Velkou diskuzi nejen na sociálních sítích vzbudil projekt feministické kavárny s bezpečným prostorem pro ženy, na kterou se snažily vybrat pražské feministky skoro půl milionu korun. Lidé namítali, že nechat si mezi projekty, kde zoufalí rodiče prosí o příspěvky pro nemocné děti, financovat soukromé podnikání, není vhodné. Po rozsáhlé a místy vyhrocené diskuzi však přišlo překvapení. Autorky projektu se jeho původní účel snaží zakrýt hrou se slovy.

Nejdříve to byla feministická kavárna s knihkupectvím. Projekt, který se na webu Donio, kde lidé pořádají sbírky na dobročinné projekty, objevil začátkem listopadu, byl nejdříve feministickou kavárnou. Lidé se ale začali podivovat nad způsobem, kterým byl sepsán původní text, a také nad tím, že si někdo vybírá peníze na startovací investici soukromého podnikání. Kupříkladu podle screenshotů, které má redakce eXtra.cz k dispozici, měly autorky projektu u prvního z milníků, v momentě, kdy by vybraly tři sta padesát tisíc korun napsáno, že koupí „třeba kávovar.“ To je v kavárně mimořádně praktické.

Je to dobročinnost, nebo byznys?

Lidé se ve vláknech na síti X jednak zamýšleli, jak moc je taková sbírka dobročinná, jednak poněkud rozmrzele poukazovali na to, že se autorky svými nepříliš jasnými popisky snaží vzbudit dojem, že jde o jakýsi charitativní projekt.

Argumentovat ale zřízením bezpečného místa pro ženy vyznívalo tak, jako by ženy v naší společnosti nebyly v bezpečí. Reagovala na to i ekonomka Lena Cohenová. „Prosím pěkně, proč tohle potřebujeme? Jsem žena, nebo minimálně jsem ještě odpoledne byla, a nějakou zvýšenou potřebu mít vlastní knihkupectví nemám. Dokonce ho zvládám navštěvovat společně s muži, tak moc strong and independent si přijdu,“ napsala si na sociální síť X a pustila se i do zaměření budoucího prostoru, a to do antikapitalismu. Vybírat na něco antikapitalistického peníze od lidí bylo podle mnohých lehce úsměvné.

Hra se slovy

Autorky projektu se tedy daly do práce a postupně slovíčka, která lidi odpuzovala, odstranily. To však mnoho lidí namíchlo ještě více. Nejdříve bylo knihkupectví antikapitalistické, poté feministické a dnes už byl název vybroušen na „lidskoprávní“. Taková praxe se ale mnoha diskutujícím zdá spíše jako velký podvod na přispěvatele. „Nechápu, jaký by měl být vztah mezi levičáctvím a lidskými právy. Proč se levičáci neustále staví do role ochránců práv? Ty nejzrůdnější režimy nejvíce potlačující lidská práva byly levicové,“ ptá se jeden z nich. Ano, může se to zdát lehce přehnané, ale v případě takové sbírky velmi podstatné.

Vztyčený prst i od Donia

Ozval se i samotný web Donio, na kterém je sbírka zřízena, s tím, že sami provozovatelé serveru upozornili autorky sbírky, že takové chování není vhodné. Sbírka ale běží dál. Bude tak zajímavé sledovat, jak se celý projekt, a v případě jeho úspěchu i kavárna, budou vyvíjet. Redakce eXtra.cz oslovila autorky projektu, ale do vydání článku neobdržela odpověď.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy