Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Lidí bez domova stále přibývá: V jakých podmínkách žijí a jak je dostat zpět

Bezdomovec ve stanovém městečku v Holešovicích.
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková
+ Dalších 16 fotografií
Péče

Do těžké životní situace se může dostat kdokoli, avšak jen málokdo se z ní dokáže vyhrabat vlastními silami. V současnosti se po pražských ulicích toulá tři až šest tisíc lidí bez domova. Existuje spousta organizací, které těmto lidem v nouzi pomáhají. Provozují síť sociálních služeb a mezi ně patří i azylové domy. Redakce eXtra.cz zmapovala místa pomoci. 

Znáte ve svém okolí někoho, kdo třeba měl dluhy a důsledkem jeho nezodpovědnosti byla ztráta střechy nad hlavou? Nebo možná znáte osobu, která ztratila své rodiče, v dospělosti se o sebe nedokázala postarat, a proto skončila na betonové podlaze. Každý může pomoci. Podle portálu hlavního města Prahy po celé Praze existuje přes padesát azylových domů poskytujících stravu a péči pro ty, kteří se na cestě životem ztratili.

V Praze můžeme najít i noclehárny nebo nízkoprahová denní centra. Podstatná část z nich spadá pod čtyři organizace, a to mezinárodní hnutí Armáda spásy, občanské sdružení Naděje, Diakonie českobratrské církve evangelické a Charita Česká republika. ​V hlavním městě jsou ale i další organizace, které se specializují na pomoc lidem se snahou začlenit je zpět do společnosti. Mezi ně patří například občanská sdružení Nový Prostor nebo Ježek a čížek.

Stanová městečka

Ve výjimečných případech, když počasí nepřeje, hlavní město Praha poskytuje i ambulantní pomoc v terénu. Bylo tomu tak například v roce 2006, kdy vyrostlo stanové městečko na Letné. V současné době se stanové městečko nachází pod holešovickou tržnicí.

Azylové domy

Redakce eXtra.cz nafotila snímky z míst, kde se o lidi bez domova hezky starají, a zavítali jsme i mezi ně samotné. Mezi domy poskytující pomoc bezdomovcům patří Azylový dům pro rodiny s dětmi v Horáčkově ulici, Azylák ve Spytihněvově nebo Azylový dům sv. Terezie v Pernerově ulici.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy