Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Lidé ve frontě ke královnině rakvi kolabují: Zdravotníci ošetřili stovky truchlících

Pohřeb královny Alžběty II. Zdravotníci ošetřili  ve frontě přes 700 lidí
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
+ Dalších 5 fotografií
kolaps

Londýnská záchranná služba za tři dny ošetřila 710 lidí, kteří čekali v několikahodinové frontě vedoucí k sídlu britského parlamentu a rakvi se zesnulou královnou Alžbětou II. Do nemocnice odvezli zdravotníci dalších 81 lidí a obávají se, že počty čekajících s obtížemi by mohly kvůli velmi chladnému počasí dále stoupat, napsal dnes list The Guardian. Příznivci královny už se také začali seskupovat v místech, o kterých se domnívají, že jim poskytnou dobrý výhled na procesí při pondělním pohřbu, informovala agentura AP.

Ve středu zdravotníci pomáhali 291 lidem na místě, 17 jich skončilo v nemocnici. Ve čtvrtek ošetřili 144 osob a odvezli 25, v pátek to bylo 275 ošetřených na místě a 39 hospitalizovaných. Délka fronty je proměnlivá a úřady ji regulují, aktuálně je čekací doba delší než 13 hodin. V pátek večer museli lidé počítat i s více než 25 hodinami čekání, uvádí ČTK.

Vedoucí záchranné služby Darren Farmer veřejnost varoval, že v noci bude opět velmi chladno. Vyzval, aby se lidé dobře oblékli a vzali si s sebou své léky a dostatek pití a potravin.

Davy truchlících

Davy truchlících se shromažďují nejen ve frontě k rakvi, ale také u vstupů do parků v blízkosti Buckinghamského paláce, kde lidé pokládají květiny k uctění panovnice. Podle záběrů na sociálních sítích jsou tyto oblasti zcela neprostupné.

V centru Londýna už vznikají improvizovaná tábořiště lidí, kteří čekají na pondělní pohřeb královny. Je mezi nimi i dvaašedesátiletá Shirin Thorpeová, která přijela s kamarádkami. Přivezly si nafukovací matrace, spací pytle, baterky, britskou vlajku a portrét královny. "Přijedou miliony lidí, ani my jsme nechtěly přijít o tuto příležitost rozloučit se," řekla AP Thorpeová. Dvě chladné noci prý přečkají. "Jsme silné ženy stejně jako královna," uvedla žena.

Frontu vystál i Beckham

V davu obyčejných lidí se objevil i bývalý světoznámý fotbalista David Beckham, který na královninu rakev čekal skoro čtrnáct hodin. Do fronty se zařadil někdy kolem druhé ráno, jak uvádí ITV.com.

Smrt královny Alžběty II. byla pro Beckhama zdrcující, zvlášť když byl v červnu 2003 jmenován nositelem Řádu za zásluhy o fotbal. "Myslel jsem si, že když přijdu ve dvě hodiny ráno, bude tu trochu klidněji – mýlil jsem se," prohlásil David v rozhovoru pro ITV.com. "Je to smutný den. Je to však také den, kdy si připomínáme neuvěřitelné dědictví, které Alžběta II. zanechala," sdělil fotbalista.

Ve frontě se David ale nenudil. Sedmačtyřicetiletý sportovec, oblečený v ponurém černém obleku, námořnickém kabátu a ploché čepici, příležitostně pózoval na selfie s fanoušky a kupoval koblihy pro své truchlící kolegy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy