Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Lidé si připomínají Jana Palacha: Svědkyně popsala jeho upálení

Jana Palacha: Od upálení uplynulo 54 let. Sanatorium, kde zemřel, je výjimečně otevřeno
Zdroj: Martin Synek/eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
výročí úmrtí

Dnes je to přesně na den 54 let od hrůzných okamžiků, kdy se Jan Palach (†20) upálil na Václavském náměstí. Sebeobětování studenta, jenž už se nevydržel jen tak dívat, jak nás Rusové pět měsíců po srpnové invazi v roce 1968 stále okupují, a rozhodl se konat, z hlavy jen tak nedostanou zejména očití svědci. "Šla jsem si koupit něco na sebe do Domu módy a uviděla jsem hlouček lidí, jak pobíhá za hořící postavou. Bylo to něco, co se ani popsat nedá," vzpomíná pro eXtra.cz žena, která byla v osudný moment na místě tragédie. 

Hrdinské gesto

Český hrdina, student historie a politické ekonomie na Univerzitě Karlově Jan Palach, už nevydržel sledovat, do jaké letargie upadá jeho milovaná země, a rozhodl se učinit gesto, které navždy vstoupilo do naší historie. Osamocen se svým nápadem se vydal na Václavské náměstí. Tam se bez vědomí rodiny a přátel polil hořlavinou a zapálil. Dnes je to přesně 54 let od tohoto činu, spojeného s nemalou dávkou osobní statečnosti, který stál Palacha o tři dny později život.

Uběhlo pár měsíců od invaze vojsk Varšavské smlouvy. Evropa i západní svět se rozhodly dát od Československa ruce pryč a nechaly Sovětský svaz beztrestně okupovat naši zemi. Palach už se nemohl dál nečinně dívat na to, v jakém stavu se náš národ nachází, a rozhodl se pro tento radikální krok. Cílem jeho protestu a rituálního sebeupálení bylo vyvolat bouři mezi lidmi a zahájit celostátní vzepětí proti okupantům. "Můj čin splnil účel. Ale ať už to nikdo neudělá. Ať se ty studenty pokusí zachránit, aby celý život zasadili ke splnění našich cílů. Ať se přičiní živí v boji." Tak měla údajně znít jedna z posledních vět Jana Palacha podle jeho kamaráda Luboše Holečka.

Nikdy nezapomeneme

Lidé si v pondělí připomínají čin Jana Palacha na nádvoří Karolina, sídle Univerzity Karlovy, kde byla vystavena rakev s ostatky studenta. Osobnosti z řad politiků, pamětníci i současní studenti si také připomenou Palachův čin u jeho památníku pod Národním muzeem, na Olšanských hřbitovech u hrobu Jana Palacha či u Filozofické fakulty, jejímž studentem byl, jak uvedl web denik.cz. Mimochodem, Borůvkovo sanatorium v Praze, kde Palach vydechl naposledy, stejně jako Josef Toufar, je dnes otevřeno pro veřejnost.

Na tragickou událost nezapomněli ani svědci činu. "Ten den jsem šla zrovna z práce. Pracovala jsem v Atlasu, což byl obchod s pánskou konfekcí dole na Václaváku. Končila mi právě směna. Šla jsem si koupit něco na sebe do Domu módy a uviděla jsem hlouček lidí, jak pobíhá za hořící postavou. Bylo to něco, co se ani popsat nedá. V tu dobu jsem zrovna čekala své druhé dítě, a tak mé rozrušení bylo víc než velké. Jeden člověk z hloučku si vysvlékl kabát a snažil se hořící postavu uhasit tím, že na ni kabát hodil. Ostatní se seběhli kolem a pomáhali ho uhasit. Celá rozrušená jsem raději rychle odešla, ničeho jiného bych asi nebyla schopna," popsala pro eXtra.cz paní Oldřiška.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy